Неделя, 22 Декември 2024

Само и единствено в Акцент.БГ: Как и накъде ще се развива Община Русе през следващите 10 години?

Само и единствено  в Акцент.БГ: Как и накъде ще се развива Община Русе през следващите 10 години?
Публикация   26 Юни, 2018   /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     2557

Няма град като Русе с такъв уникален архитектурен облик, възхищава се урбанист Василена Славейкова

  Урбанист Василена Славейкова, координатор на проекта за Общ устройствен план на Община Русе. Разработваме го с екип, в който колегите имаме вече доста опит по подобни проекти.

    Ръководител на екипа  на ДЗЗД „Геотехинженеринг”  е арх. Димитър Калоянов, преподавател  в катедра „Градоустройство” в  Университета по архитектура, строителство и геодезия  в София, гл. архитект на Община Мирково.

  ОУП на Община Русе ще трябва да е готов до ноември т.г. Предстои  обществено обсъждане, което се очаква да е в следващите 2-3 месеца. В момента се приключва изготвянето на предварителния проект. Предстои да бъде направена и екологична оценка, оценка за съответствие. До месец, вероятно, и те ще бъдат изготвени.

 

  • Как ще се развива Русе и общината в следващите 10-15 години?

15 години, дори до 20 е програмният хоризонт на всеки един такъв план. Но това време вече е прекалено дълъг период, за да може да се предвидят всички икономически процеси, които ще се случат. Както знаем, едно икономическо явление в световен план би могло да промени демографското и икономическото развитие в различни посоки- територии, ръст на инвестиции, цени, а това е пряко свързано с развитието на територията.

   Основното, което предвиждаме в ОУП на община Русе е да възстановим връзката с река Дунав, тъй като градът реално е затворен от Източна и Западна промишлена зона.Те няма как да бъдат заличени, защото са работещи. Целта ни е да се използват пълноценно неусвоените към момента територии по поречието на р. Дунав, за да се засили връзката между града и реката.

  • А един от проблемите, който бе изтъкван градът да се облагороди на север бе ж.п. линията.

   Да, тя е по някакъв начин пречка, но би могло да се търси решение да си промени функцията, да стане тип „туристическа“, при заявен интерес от страна на общинска администрация, подкрепен от НКЖИ.

  • Недостатъците на предишния план, какво откривате сега?

Сега действащият Общ устройствен план е правендоста отдавна…

  • Отдавна, отдавна, преди 10 години…

   Това вече се оказва, че е максималният хоризонт, в който един ОУП би могъл да бъде актуален. Основното в комуникационно отношение е, че вече има одобрено трасе на автомагистрала Русе- Велико Търново. Сега вече отпада необходимостта от друг околовръстен път, какъвто е бил предвиден да се изгражда. Така и тези територии вече няма да са „резервирани” и ще може да получат друго предназначение.

   Друг недостатък на сегашния план е, че обхваща само града, но такова е било заданието. Всичко, което е извън строителните граници на гр. Русе- доста ценни територии за отдих, за спорт, туризъм, както и археологическите обекти, ще бъдат включени в новия план.

  • Да се върнем отново на връзката с Реката, какво се предвижда сега?

   Предвиждаме територия, върху която да се развиват културни и спортни дейности, както и възможности за отдих. Обслужването към тях да е с много ниски показатели на застрояване, без да се допуска жилищно застрояване с изключение на това, което вече е планирано. Без нови хотели и други подобни сгради…

  • … както и подобряване на пристаните по брега.

   Да, необходимо е и това да се подобри. Когато някой кораб акостира, градът да го приветства. Това е заложено и в момента, но не се е случило. В Интегрирания план за градско развитие това е заложено и ние приветстваме и се съобразяваме с тази добра идея.

   Държа да подчертая, че ние предвиждаме функция на територията. След което, на ниво подробни устройствени планове, следва да се разработят конкретните неща, за което, за съжаление, в много случаи, общините нямат ресурс, за да се случи.

   Но, от друга страна, тези планове и дават възможност да се търсят други източници на финансиране.

  • Накъде ще се развива градът по отношение на жилищното строителство, след като видимо е притиснат между Източната и Западната промишлени зони?

   Важно е да се подчертае, че земите по т.н. Параграф 4 са обект на развитие. Реално те са и с доста неизяснен статут. Те не са нито земеделски, нито урбанизирани. Една голяма част от тях вече са застроени – вили, къщи. Тук се предвиждат зони за жилищно строителство с малка височина до 10 м., както и вилни зони.

   Целта ни е да не се засягат гори и земеделски земи от 1 до 4-та категории. За отбелязване е, че в Русе има доста обработваеми земи с висока бонитетна категория на почвите.

  • Нещо ново и различно, което ще внесе новият устройствен план?

Внасяме нова зелена зонав посока с.Николово, изясняваме статута на парковете „Приста” и „Липник”. Имало е намерение те да се урбанизират, но в момента и общинска администрация няма желание това да се случи. Не се предвижда ново строителство в никакви паркови територии.

   Отделно от това, правим един пълен регистър на обектите, които имат статут на недвижими културни ценности, а те са много- 141 са археологическите обекти. Над 230 пък са в списъка на Националния институт за недвижимо културно наследство. Обособява се зона „Централна историческа“, където също ще има ограничение в застрояването. Искаме всички отстояния между сградите да се доказват с Работен устройствен план.

   Ако се остави стандартна зона, ще се компрометира сегашния уникален облик на Русе.

   За мен няма втори град в България с такъв облик и силуетно оформление на средата, особено в централната градска част!

  • Парк Приста- има ли територии по поречието на Дунава, които да попадат в Натура 2000?

Запазват се всички съществуващи зони. Ние не предвиждаме промяна на зоните от Натура. Има си регламент, по който ако някой реши, може да прави това. Това е в правомощията на РИОСВ.

   Идеята е крайбрежната зона край Люлякада стане зона за отдих.

  • А в другата посока, край Мартен, където е Дунавска индустриална зона „Тегра”, ще има ли промени? Факт е, че има доста неуредици.

   Неуредиците идват от факта, че в картата на възстановената собственост е допусната грешка. Нанесено е като горска територия, а фактически не е такова и по време на изработването на стария план. Това е и основна, и призната от колегите, грешка в стария план. Това си е промишлена територия. Сега я нанасяме като такава, без да се предвижда разширение на тази територия по никакъв начин, за да не се допуска доближаване както до гр. Мартен, така и до общинския център-Русе.

  • А как стоят нещата около Индустриалния парк- там ниви се превръщат в индустриални предприятия?

   Там съществуват т.н. „смесени много функционални зони“, където се допуска най-вече обслужване. Възможно е да има и жилищно строителство.

  • Вероятно работнически общежития?

   Защо не, нормално е да има, ако и производствата са безвредни…

  • Да, ама те не са. Да разбираме, че единствената посока на развитие на града е посока юг?

   Да. Прави се правен и социално-икономически анализ и оценка, съгласуват се становища с много други институции. Задължително планът се съгласува с Националният институт за недвижимо културно наследство, РИОСВ, ВиК, Газоснабдяване, Енерго про, Агенция „Пътна инфраструктура“, НКЖИ и др.

   Целта на Общия устройствен план не е да даде предназначение на всеки един отделен имот, а да направи група от имоти, които се обособяват в зона. В тази зона е възможно да попадат имоти, които са с друго предназначение в момента.

   ОУП на община Русе ще даде една концепция за функциите на териториите, какво може да се случва в тях оттук нататък. Ще даде възможност, на първоначален етап, градът да се развие към реката. Ще очертае териториите, в които към момента е допусната грешка при отразяване като фактическите им начин на трайно ползване и предназначение и ще съобрази новите трасета на техническата инфраструктура, които минават през общината. Ще бъде направен пълен регистър и режими за охранана териториите, които са наситени с недвижими културни ценности. Ще създаде първоначалните предпоставки за едно по-целесъобразно използване на ресурсите, в природно и културно отношение, с които община Русе разполага.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още