Петък, 26 Април 2024

Десетгодишният Борислав Михайлов е „Най-четящото дете на Русе“ за 2022 г.

Десетгодишният Борислав Михайлов е „Най-четящото дете на Русе“ за 2022 г.
Публикация   15:43     10 Ян, 2023 /     akcent.bg   /     364

    Борислав Михайлов е седмият победител в класацията на русенската библиотека, оставил своя отпечатък на Алеята на четящите деца на град Русе.

   Състезанието набира скорост от 2016 г. и се провежда в две категории – „От 0 години до І клас“ и „От І клас до 14 г.“ Тържественото обявяване на резултатите от класацията в началото на календарната година вече е традиция и очаквано събитие за всички малки читатели на русенската библиотека. Церемонията се проведе на 10 януари в Библиотечко.

   За 2022 г. в категория „От 0 години до І клас“ първенец, както и миналата година, е Никол Цанкова, на 5 г. На първо място в категория „От І клас до 14 г.“ и Най-четящо дете на град Русе за 2022 г. е Борислав Михайлов на 10 г. Той получи наградата от Моника Станоева – най-четящо дете за 2018 г.

   Поощрителни награди „Нито ден без книга“ заслужиха Любомира Янкова и Давид Петков.

   Усмивки предизвика с присъствието си на церемонията най-мъничкият читател на библиотеката за 2022 г. Бебе Зорница Иванова е родена на 5 юли 2022 г., а първата й читателска карта е издадена, когато е била на 13 дни! Нейната сестричка Василена Иванова също получи поощрителна награда.

   За всички деца имаше грамота и подаръци от библиотеката и книжарници „Хермес“ и „АБВ“. 

За трети път беше присъдена наградата „Най-четящо семейство“. Спечели я семейство Тиханови – Бистра, Цветан, Добрин и Калина. Фамилия Тиханови също получи грамота и подаръци от библиотеката и книжарници „Хермес“ и „АБВ“.

   Тази година бяха отличени и две детски учителки, с които Библиотечко е работил най-много и заради инициативност и отговорно отношение при възпитаването на най-малките в интерес и желание за четене. Това са  Валя Черганска от  Детска градина Слънце, филиал Доростол и Елена Кирова Детска градина Радост, 4-та група Детелина.

   Наградите на библиотеката бяха връчени от директора Теодора Евтимова, която поздрави първенците и им пожела още много интересни и полезни срещи с книгите в русенската библиотека. Тя използва случая да каже няколко думи за изминалата година. Теодора Евтимова сподели, че е особено горда с резултатите от огромния труд на библиотечните специалисти, които през декември приключиха ретроконверсията на книжния фонд. Русенската библиотека единствена може да се похвали с изцяло разкрит фонд в електронния си каталог. Потребителите вече могат да открият по всяко време търсената от тях книга.

   През 2022 г. в библиотеката бяха регистрирани 8272 читатели, от които 4510 под 14 г. За първи път прага на библиотеката прекрачиха 3589 читатели, в това число 2431 деца и младежи до 14 г. Посещенията бяха 68747, а заетата литература 128 833 бр.

   Най-възрастен читател е Маргарита Пейчева на 92 години. След нея е Димитър Топалов – на 90 години.

   Най-четящият читател от отдел Заемна за възрастни за 2022 г. е Деница Петрова – дългогодишен читател с интереси в областта на правото, изкуството и хуманитаристиката. Деница има читателска карта от шестгодишна. Тя също получи грамота и награда на церемонията.

   През 2022 г. са организирани и осъществени 323 културни събития, от които 30 изложби, 193 срещи и 64 други прояви. 157 от всички събития са за деца. През 2022 г. инициативите в културния институт са били посетени или гледани от  22 900 души (посетители в библиотеката: 13 184, онлайн посещения: 17 995, в Детски отдел – 6 118). И още малко статистика: миналата година изданията на библиотеката, в т.ч. електронни, са 8, разработени и изнесени са 14 доклади и презентации, подготвени 3 722 материала за медии. Участията в ТВ и радиопредавания са 93.

   Библиотеката работи като бенефициент или партньор общо по 9 проекта, а два са особено важни за дейността на институцията. С проведения  Втори литературен фестивал „Писмените съкровища на Долен Дунав“ през октомври беше надграден реализирания миналата година проект „Писмените съкровища на Долен Дунав“, финансиран по програма за трансгранично сътрудничество Интеррег Румъния – Българи, по който партньори бяха Фондация „Глобални библиотеки – България“; Окръжна библиотека „Александру и Аристиа Аман“ в Крайова и Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе. Форумът се фокусира върху литературното наследство на Русе, с поглед към младата публика. Вторият литературен фестивал се осъществи с подкрепата на Национален фонд „Култура“ по програма Възстановяване и развитие на регионални и общински културни институти.

   Регионална библиотека „Любен Каравелов“ в Русе е единствената библиотека в България, спечелила финансиране по програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ с приоритетна ос „Подобрено управление на културното наследство“, Подрезултат 1.1. „Културно наследство, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021. В продължение на две години ще бъде реализиран проект „Новатори в културното предприемачество и нови възможности за култура и изкуство в ревитализирана многофункционална зала на обществена библиотека“. Отпуснатата безвъзмездна финансова помощ по програмата е  на стойност 397,269, 97 EUR  или 776 992,53 лв. Партньори по проекта са Сдружение „Център Динамика“ и Сдружение „Българска асоциация на независимите художници аниматори – Пройко Пройков“.

   В средата на март стартираха безплатните курсове по български език за украински бежанци. Русенската библиотека беше първата и единствена библиотека в страната с подобна инициатива, която се осъществи с помощта на доброволците преподаватели Анджела Авакян – педагог, начален учител – за децата и Владимира Велинова – специалист, завършил руска филология – за възрастните.

   В края на тържеството, по традиция, най-четящото дете за 2022 г. Борислав Михайлов остави и своя отпечатък за Алеята на четящите деца на град Русе.

   Гостите бяха приятно изненадани от поздрава на фолклорна група от НУИ „Проф. Веселин Стоянов“.

   Събитието беше излъчено онлайн на фейсбук страниците на библиотеката.

 

 

Тагове : дете , четене ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha