Петък, 26 Април 2024

Русе на девето място в страната по БЕЛ и на пето по математика на Националното външно оценяване за 7-ми клас

Русе на девето място в страната по БЕЛ и на пето по математика на Националното външно оценяване за 7-ми клас
Публикация   15:59     19 Дек, 2019 /     akcent.bg   /     954

Областта е на шесто място в страната на ДЗИ, като 8 училища от региона са с успех над средния за страната, а 22 с по-нисък

   Днешното заседание на Постоянната комисия в областта на образованието, младежките дейности и спорта.

  По време на заседанието началникът на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева представи резултатите от националното външно оценяване и държавните зрелостни изпити на регионално ниво за учебната 2018 – 2019 година.

   В националното външно оценяване след 4-ти клас са участвали общо 1730 ученици, като областта се нарежда на десето място в страната от четирите писмени изпитвания. По всеки един от предметите, а именно български език и литература, математика, човек и общество, както и човек и природа средният резултат е над 75 точки, което  е показател за много добра степен на овладяване на проверяваните знания и умения. Ако се направи сравнение за три поредни години, то ще бъде констатирано, че са постигнати по-високи резултати по български език и литература, но при другите учебни предмети спрямо предходната година се наблюдава лек спад. Запазва се и тенденцията от предходните години момичетата да постигат по-високи резултати от момчетата и по четирите учебни предмета.

   В националното външно оценяване след 7-ми клас на изпита по български език и литература са се явили 1581 ученици, а по математика 1578. Средният резултат по български език и литература е 52.13 точки при 53.06 средно за страната, а по математика е 34.82 при 33.62 средна стойност на национално ниво. От всички участвали и в двата изпита 39 ученици са получили резултат над 90 точки по български език и литература, а по математика 30, като от тях 5 нямат нито една допусната грешка. Споменатото ни отрежда девето място в страната по български език и литература и съответно пето по математика на националното външно оценяване след 7-ми клас. Традиционно най-високи резултати показват учениците от община Русе, като по български език и литература най-ниски резултати са отчетени в училища с преобладаващ брой ученици, за които българският език не е майчин.

Както при външното оценяване след 4-ти клас, така и при това след 7-ми клас се наблюдава широка амплитуда между най-високите и най-ниските резултати при отделните училища.

Що се касае до държавните зрелостни изпити, то в този по български език и литература са участвали 1453 гимназисти от 30 училища, като броят на неиздържалите е 86, а пълно шест са постигнали трима ученици. Това отрежда на областта шесто място в страната, като 8 училища от региона са с успех над средния за страната, а 22 с по-нисък. Най-предпочитан предмет за втора матура се оказва, че е бил английски език, който е бил избран от 531 гимназиста. 293 ученици са избрали да подложат на тест знанията си по биология и здравно образование, 130 по география и икономика, 85 по математика, 68 по философски цикъл, 22 по немски език, 19 по история и цивилизация, 4 по химия и опазване на околната среда, 3 по френски език, по двама по физика и астрономия и руски език и един по испански език. На втория държавен зрелостен изпит 3-ма са абитуриенти, които са изкарали пълна шестица по английски език, петима по биология и здравно образование и петима по математика.

   Присъстващите бяха запознати и с предприетите дейности по механизма за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.

  Към декември тази година функционират 32 екипа за обхват с общо 489 служители, като 334 от тях са педагогически специалисти. Останалите са представители на общинските администрации, служители на дирекциите за социално подпомагане, както и на Министерството на вътрешните работи.

   Обработени са 2260 формуляра, като за болшинството от децата е установено, че са в чужбина. 39 деца и ученици са записани в училище или детска градина. От посочената информация стана ясно още, че незаписани са 54 деца или ученици, а 75 са статут на отпаднали, най-често след завършено основно образование. Липсва информация за близо 300 деца, за които ще се прави справка чрез системата на МВР. Усилията на екипите в момента са насочени и към установяване на статута на 5-годишни и 6-годишни деца, които никога не са били записвани в детска градина и най-вероятно живеят в чужбина.

   По време на срещата бяха обсъдени и други актуални въпроси, свързани с образователната система, касаещи недостига на преподаватели, подготовката на бъдещи такива в сферата на точните науки, както и работното време на детските градини и занималните в училищата.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha