Неделя, 22 Декември 2024

Глиганският лов не потръгна, повече възстановителни мероприятия за дружинката в Николово

Публикация   13 Дек, 2011   /     Пламен Калинов   /     574

В русенски регион се забелязва драстично намаляване на заешката популация.


С тази недотам окуражителна констатация направи кратък обзор на ловния сезон дотук председателят на ловната  дружина Цветан Панков. И през последния уикенд / в двата почивни дни- 11 и 12.12. / слуката отново бе далеч от цевите на авджийте. В интерес на истината трябва да кажем, че сезонът за отстрел на диви прасета през 2011 год. наистина е доста слаб в ловния ареал на николовчани. „ Въпреки това, ние не се отказваме от излетите и поддържаме поне спортсменски дух, като сме по-скоро ловци-любители и туристи, отколкото професионалисти-стрелци, макар че имаме сериозен стаж в това отношение, сподели за е-медията на русенци akcent.bg Цветан Панков. - Не сме се отказали да направим поне един успешен ловен ден за диви прасета. В тукашните граници на дружинката има достатъчно животни, но така и не успяхме да попаднем на тях, защото те се местят постоянно и през този сезон миграцията им просто е необяснима…”, подчерта ловният председател.

Николово е известно в средите на русенските хънтъри / hunter  ловец, англ. /  като едно от селата с най-много професионални кучкарници- 5-ма души от селото отглеждат дратхари и яктериери и още поне 4-ма от дружинката имат собствени ловни кучета, но четириногите помощници засега скучаят заради „ловната суша”  в Николово. Почти митологично звучат подвизите отпреди две години, когато дружината трябваше да се справи с набезите на 80-100 килограмови вълци в района на свинекомплекса. Тогава два наистина елитни екземпляри влязоха в колекциите на Петър Цонев и бившия ловен председател в Николово Андрей Атанасов. Сега времето е топло, животните имат достатъчно храна и все по-рядко попадат в обсега на пушките, констатират ветераните.

Николовските стрелци ловуваха в последната неделя с бележка за фазани от ловното дружество в Русе. 6 птици е равносметката от последния излет. Това е почти нищо, след като през годината само тук ловците са разселили над 270 пернати от този вид. И за да не скучаят, мъжете  полагат грижи като добри стопани за землището си- поправят хранилките, зареждат ги с царевица, поставят специалните ваксини за дивите прасета. И понеже е топло, по съвет на старите авджий, се разлива горено моторно масло в районите на т-н.калища, където се събират дивите прасета. Това е безкомпромисен дезинфектант срещу заболявания по кожата на животните, подчертават единодушно по-опитните ловци.

В Николово научихме и още нещо любопитно. Вече трета година не само при тях, но и в целия русенски регион се забелязва драстично намаляване на заешката популация. Дългоушковците се нуждаят от прясна кръв, твърдят спецовете по заешкия лов, вече се говори за внос на животни от съседна Румъния, които бързо могат да се адаптират към местните условия и да подобрят нарушеното биологично равновесие.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha