Публикация 12 Ноемв, 2017 / akcent.bg / 994 В по-малките общества човек познава останалите и знае с кого се захваща
„За пръв път чух термина „политическа коректност“ в Канада. У нас този термин се появи чрез слухове, но не мисля, че той все още съществува у нас. В България има много плътни мрежи на познанства, наречени шуробаджанащина, което понякога е предимство, защото знаеш с какъв човек се захващаш“. Това заяви пред Bg on Air социалният антрополог Харалан Александров.
„Свикнали сме да казваме толкова, колкото може да понесе човека, защото в малката общост повечето хора се познават. В големите общества има много повече подводни камъни. Много по-рисковано е да засегнеш даден човек. Натрупването на нови правила води до свръх еволюиралата правна среда у нас. Конструкцията е много усложнена. Винаги си отдъхвам, когато наближавам другия бряг на океана. В момента самоконструираните личности като Азис са захлупени. Имах две срещи с него. Направи ми добро впечатление. Засега обаче подобни общества като ромските са „захлупени“ политически и икономически. Пример за това е ДПС. Азис е изключение. В страната ни все още шефовете могат да влияят върху своите служители и да ги правят зависими“, коментира Александров.
„Победителите имат право да наложат политическата коректност. От друга страна – те нямаше да имат тази възможност, ако нямаше победени. В момента либералната средна класа в университетите си налагат самовина. В САЩ една преподавателка се бичуваше, че не може да разбере своите чернокожи студенти, чиито прадеди са били в плантациите. Богатите скоро ще бъдат още по-богати и ще живеят по-дълго. Съвсем сигурно е, че започва да се появява нова раса, която има контрол над биологичния и обществения свят. За да оцелее светът, е необходимо да се разцепят общностите по друг начин, а не за това кой има пари. Нека конфликтите да не бъдат на базата на това, дали трябва да има чернокожи или хомосексуалисти“, каза още Александров.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай