Местният данък върху колите претърпя поголовна редакция при окончателното второ гласуване на текстовете в пленарна зала вчера. В последния момент депутатите решиха, че отстъпката за старите коли с мощност до 74 kW, които имат катализатор, ще бъде между 20 и 40%. Конкретният размер ще се определя от общините. Отстъпката от данъка за коли със същата мощност, които обаче покриват екостандартите Евро 3 и Евро 4 ще е 50%, а за Евро 5 и Евро 6 става 60%. Идеята отстъпката за по-старите автомобили постепенно да намалява отпадна.
Междувременно ресорната бюджетна комисия в парламента започна обсъждането и на законопроекта за бюджет 2014. От първия дебат в нея стана ясно, че търсеният баланс между социални жестове и мерки за оптимизиране и увеличаване на ефективността на разходите дава резултат. Законопроектът бе одобрен на първо четене и с критики, и с похвали. Заложеният ръст на данъчните приходи от 1.25 млрд. лв. и липсата на критерии за харченето на целевите 500 млн. лв. за растеж и развитие на регионите ще бъдат ябълката на раздора при предстоящите дебати, разбра се от коментарите в комисията.
Въпреки липсата на яснота за начина, по който ще се разпределят заложените 500 млн. лв. за публичната инвестиционна програма "Растеж и развитие на регионите", от създаването й са доволни всички, без опозицията. В момента проектозаконът казва само, че редът за разпределяне на парите ще се определя от Министерския съвет. И синдикатите, и общините, и представителите на бизнеса считат за добро решение заделянето на този целеви ресурс. Парите бяха осигурени през орязване на капиталови и текущи разходи на министерствата, което не се харесва от синдикатите, но се одобрява от бизнеса.
Според Владислав Горанов от ГЕРБ обаче заделянето на целеви ресурс не е равнозначно на целево изразходване на парите и фактът, че това ще става по решение на кабинета, без санкция на парламента и ясни критерии, е проблем. "Ако в проектобюджета се залагат 100 млн. за образование и 20 млн. за програма в областта на осигуряване на бойната готовност без никаква яснота за каква точно политика се предвиждат, трябва да приемем, че те или ще се харчат непрозрачно, или че кабинетът няма реална програма в тези сектори", коментира още Горанов.
Намеренията за реформи в бюджета, особено административната реформа, са слабо формулирани, счита и Йордан Цонев от ДПС. Според него обаче притискането на министри да режат разходи, за да се освободи целеви ресурс за конкретни политики, е нелесна реформа и това трябва да се признае. В отговор на критиките за липса на критерии за целевите 500 млн. лв. финансовият министър Петър Чобанов обеща прозрачност в бъдеще време. Според него критериите ще са готови преди края на тази година, но вероятно след одобряването на бюджета. За тези пари вече постъпват най-разнопосочни заявки, както "Сега" писа.
Финансовият министър Петър Чобанов вчера създаде впечатление, че между първо и второ четене на бюджета със сигурност ще има намаление на размера на партийната субсидия. В момента законопроектът предвижда сумата да остане без промяна - 12 лв. Според Чобанов обаче съществуват спорове с колко да бъде намалена и това ще се реши между първо и второ четене. На уточняващ въпрос дали е постигнато твърдо съгласие субсидията да бъде намалена Чобанов не отговори. Партиите обещаваха да си намалят парите, но впоследствие това не залегна в бюджета и никой не е поел ангажимент да го направи при гласуването в парламента.
Прогнози
Заложеният ръст на данъчните приходи през 2014 г. според Владислав Горанов от ГЕРБ няма да се изпълни, като неизпълнението ще е между 500 и 900 млн. лв. Тези опасения се засилват на фона на очакваното неизпълнение на данъчните приходи за т.г. Според Чобанов обаче заложеният ръст е реалистичен и доказателство за това е близката до залегналата в бюджета прогноза на ЕК за развитието на икономиката. Чобанов не отговори конкретно какво неизпълнение на приходите се очаква за т.г.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай