Сряда, 1 Януари 2025

Банкерските заплати се оказват добре пазена тайна

Банкерските заплати се оказват добре пазена тайна
Публикация   04 Ноемв, 2013   /     capital   /     407

Само няколко банки в сектора са дали точни суми на изплатени възнаграждения на виссшите мениджъри

Възнагражденията, които получава висшият банков мениджмънт, винаги будят интерес независимо от географските ширини. Това важи с особена сила за последните пет години, през които бяха осветлени част от парите на част от топ мениджърите на топ банки в Европа и САЩ.

Като цяло обаче не е ясно колко точно получават, дори и след влезлите в сила през 2011 г. правила за формиране на заплати и бонуси (общо възнаграждения) на банкерите за цяла Европа. Те бяха въведени със специална директива. Важат и за България.

  Темата е чувствителна поради обществения резонанс на фона на това, че немалка част от банките в Европа и особено в САЩ бяха спасени с парите на данъкоплатците (в голямата си част и вложители). Осветляването на възнагражденията е свързано с целта за постигане на прозрачност. Тъй като размерът основно на бонусите е обвързан преди всичко с поетия риск, по-голяма прозрачност в това отношение би могла да допринесе за по-добра ориентация както на регулаторите за риска, който поемат подопечните им, така и за вложителите, които доверяват парите си на банките.

Защото именно бонусите според много експерти са в дъното на поемането на по-големи рискове (за които се дават по-големи бонуси) от банките, резултат от което (но не само) е и случилото се през последните няколко години.

 
Размерът има значение

  Възнагражденията на българските банкери според информацията, която те оповестяват, варират в големи граници. Същевременно те не са сравними с тези на колегите им от други европейски държави. И това е логично предвид мащаба на пазара и дейността на кредитните институции у нас, както и типа банкиране – в България се развива основно традиционното търговско банкерство. Все пак една голяма банка в България е точно толкова голяма за българския пазар, колкото една голяма банка в Европа за европейския пазар.

  Кой колко взима обаче не е публична информация. Банките са длъжни да оповестяват "политиката и практиката за възнагражденията за определени категории служители". Това е изискването в наредбата за капиталова адекватност (Наредба 8 на БНБ), която отразява регламентите на европейската директива. Там не е казано да се оповестява кой колко точно взима.

  В друга наредба БНБ определя за кои служители се дават данни - това са висшият ръководен персонал (без надзорния съвет и членове на оперативния мениджмънт, които са само членове), служители, които изпълняват контролни функции, и такива, чиято дейност има отношение към рисковия профил на банката. Банките са длъжни да дават информация за политиките и практиките си за възнагражденията в т.нар. справки за годишното оповестяване по Наредба 8. Там информацията при различните банки е различна.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha