Сряда, 1 Януари 2025

Арендата- между реалното земеделие и съмнително високите цени за наем

Арендата- между реалното земеделие и съмнително високите цени за наем
Публикация   04 Ноемв, 2013   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     406

НАП и полиция проявяват интерес към

 

  Засега няма да се определя минимален наем за декар, трудно се изчислява за различните региони.      

  Приходната агенция следи земеделските производители, които изплащат нереално високи цени за наем на собствениците на земя. Това потвърди пред www.akcent.bg както работещ в системата на приходната агенция, така и от специализираните сружби на МВР.

     Наемите, които получават собствениците на земя са различни в различните региони, но в има някакви средни цени, които могат да бъдат проверени и в областните служби на ДФ „Земеделие”.

 Така например за Русенко те варират около 35- 40 лв. за декар. Но не са единични случаите, в които арендатори и земеделски производители плащат около 50 и повече лева, както е в района на Щръклево.

   

 

За Плевенско рентата е горе-долу същана, но с около 10 лева по-ниска. В Свищовско собствениците на земя получават средно по 30 лева, но в т.н. местност „Блатото” между Свищов и Белене цената стига до 50 лева.

За съжаление по-високите цени, които се изплащат, не са заради по-социалната политика, която земеделци водят или пък само заради по-високи добиви. Най-често причината е борба за земеделски земи и привличането на собственици. Както и познатия вече добре термин „пране на пари”.

 

 Няма механизъм, който да регулира цената на наемите от аредна, заяви пред www.akcent.bg депутатът от БСП Добрин Данев, който е член на Парламентарната комисия по земеделие в НС. Обсъждахме възможността да се приеме минимален наем, но се оказа изключително трудно и на този етап няма вероятно да се случи. Доста сигнали получаваме от собственици на земи в Северозападна България, където им се азплащат по 5/пет/ лева на декар. Има съмнения и за картелни споразумения между земеделски производители.

 Колкото до по-високите цени, които плащат определени земеделски производители- то това е в плюс за собствениците на земи. Естествено конкуренцията позволява всеки сам да решава каква рента да изплаща, както и за рисковете, които носи, ако нарушава законите, категоричен бе Данев.

 Колкото до вероятността на тези, които плащат високи наеми за рента да бъдат намалявани националните доплащания, има и такива предложения. Но със сигурност това ще бъде регулирано основно с обработваемите масиви. От следващата година ще влезе решението субсидии да бъдат отпускани до 300 000 евро, независимо колко площи се обработват, каза още Данев.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha