Петък, 26 Април 2024

Обществен съвет ще разработва визия за развитието на Крайбрежната зона в Русе

Обществен съвет ще разработва визия за развитието на Крайбрежната зона в Русе
Публикация   20:17     30 Юни, 2012 /     akcent.bg   /     556

 

Да се създаде обществен съвет като консултативен орган към кмета на Община Русе, който да се ангажира с разработването на визия за развитие на крайбрежната зона. Около тази идея се обединиха днес участниците в организираната по инициатива на кмета Пламен Стоилов кръгла маса на тема „Развитие на крайбрежната зона на град Русе – възможности и перспективи”. В нея участваха народният представител от 19-ти МИР Светлана Ангелова, зам.-министъра на регионалното развитие Николина Николова, която е и националното лице за контакти на България по Стратегията на ЕС за Дунавския регион, Оливиер Бауделет – представител на Европейската комисия от дирекция „Регионална политика”, областният управител Стефко Бурджиев и др.

 

 „Визията ни за развитие на Община Русе е тя да се превърне до 2020  в проспериращ икономически, научен, културен и туристически център по поречието на р. Дунав, с подходящи условия за развитие на конкурентоспособен бизнес и привличане на предприемчиви хора, търсещи висок стандарт и качество на живот. Русе е северната врата на България към Европа и притежава всички необходими предпоставки да се развие като желана туристическа и бизнес дестинация. Ето защо, в стратегическите и планови документи за развитието на Община Русе, приоритетно сме заложили утвърждаването  на града като туристическа дестинация. Този приоритет ще се реализира чрез изграждането на подходяща инфраструктура на крайбрежната зона по река Дунав. Важна предпоставка за предприемане на действия от страна на Община Русе в тази посока е обособяването на голяма част от крайбрежната зона като общинска собственост. Това дава възможност за насърчаване на инвестициите за изграждане на нова инфраструктура и за благоустрояване на съществуващата. До 2020 година крайбрежната зона трябва да има завършен вид и градът да се обърне към реката”.Това заяви при откриването на форума кметът Пламен Стоилов.

В  рамките на кръглата маса, главният архитект на Община Русе Симеон Рангелов и редица утвърдени архитекти от града – Цвети Русинов, Силвия Алексиева, Лорен Милев, Мария Димова и Ирина Ангелова, представиха своята визия за крайбрежната зона. Изказвания по темата направиха и ръководители на Дирекция „Морска администрация”, Държавно предприятие „Пристанищна  инфраструктура”,  пристанище „Пристис” ООД, СНЦ „Българска Дунавска Камара” и др.

Модератор на форума беше заместник-кметът по европейско развитие Страхил Карапчански.

В дискусиите преди и след обяд се включиха голяма част от над 120-те гости на форума, сред които представители на редица институции, на бизнеса и неправителствения сектор и граждани. На база на направените изказвания на компетентните институции, които имат отношение към река Дунав и след направената ретроспекция на идейни проекти на русенските архитекти, както и след проведената дискусия се откроиха следните акценти:

 

1.      Необходимостта от създаване на Обществен съвет като консултативен орган към кмета, с приоритет разработване на визия за развитие на крайбрежната зона

2.      Необходимостта да се изработи цялостна концепция за развитието на крайбрежната зона на река Дунав в град Русе

3.      На база на тази концепция ще се разработи задание за провеждането на Международен конкурс за архитектурен проект за крайбрежната зона. За отличения в конкурса проект ще се търси финансиране по оперативните програми в контекста на Кохезионната политика на ЕС през новия програмен период 2014-2020 и във връзка със Стратегията на Европейския съюз за Дунавския регион

4.   За финансирането на инвестиционни проекти в крайбрежната зона на реката да се разгледат и възможностите за публично-частно партньорство. Концесията като вариант за стопанисването на общинския имот

5.      Необходимостта от създаване на естествена връзка между града и реката. Това беше акцент и лайтмотив във всички архитектурни разработки и виждания. Постигането на тази връзка, предполага решаването на проблема с достъпността на крайбрежната зона, както и с превръщането и в привлекателно място за русенци, гостите на града и туристите, пътуващи по река Дунав с круизни кораби, акостиращи в град Русе. Превръщането на зоната в атрактивна за туристите, за да може да се генерират приходи от туризъм и доходи от свързаните производства в сферите хотелиерство, ресторантьорство, сувенирен бизнес, атракционни развлечения, музейни  посещения и др.

6.   Архитектурният проект за развитието на крайбрежната зона в град Русе трябва да се разглежда в контекста на Еврорегиона Русе – Гюргево като се има предвид, че Европейската комисия приоритизира макрорегионални проекти. Отчетен беше и фактът, че мащабни проекти се одобряват по-лесно, когато двете страни кандидатстват заедно.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още