Централната и териториалната администрация у нас обединяват близо 600 структури с общо около 133 000 служители. Най-голям дял от тях работят в централната власт, а сред най-големите работодатели са Националната агенция за приходите и Агенцията за социално подпомагане. Интересът към работата в системата остава висок.
Централната администрация се отнася до тази на Министерския съвет, различните министерства, агенции и комисии. В териториалната попадат общинските и областни администрации, регионалните инспекции и дирекции.
Въпреки че структурите на централната администрация представляват едва една пета от общия им брой за страната, 74% от държавните служители работят именно в тях. Правим обаче уточнението, че поради спецификата на дейността им, в Информационната система на държавната администрация не се въвежда информация за НСО, ДАНС, Агенция „Разузнаване“, „Военна полиция“ и други подобни.
Жените са съвсем малко повече от мъжете. Най-младите служители – тези до 29-годишна възраст, са едва 5%, а тези над 60 години – 11 на сто. Най-голяма част от държавните служители са на възраст между 40 и 59 години, а ако са висшисти, то образованието им е предимно в сферите на стопанските, техническите и правните науки.
Като оставим служителите на МВР настрана, тъй като голяма част от информацията за тях е поверителна, най-много хора работят в НАП – близо 8 хиляди души, и в Агенцията за социално подпомагане – над 4600. Най-много незаети места има в НАП и АПИ. Структурата с най-малък брой държавни служители се нарича Център за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа. На това място работят трима души.
Лесно ли обаче се става държавен служител? Новозаетите места през миналата година са над 11 хиляди. Близо 60% от тези хора обаче вече са били държавни служители, които по една или друга причина, са преназначени на нова позиция. Държавните служители, дошли „отвън“ след спечелен конкурс, представляват едва една трета. А иначе интересът очевидно е голям, защото за 6000 обявени места през 2024 г. на конкурс са се явили 22 хиляди кандидати. Митниците и Агенция „Пътна инфраструктура“ са сред най-желаните нови работодатели.
Приключените заведени от и срещу администрацията дела през 2024-та са 32 хиляди. От тях спечелени са 19 хиляди – за 422 милиона лева. Най-големи суми са спечелени от дела, заведени от НАП, Агенция „Митници“ и транспортното министерство. Отново Митниците, Министерството на иновациите и растежа и НАП пък са структурите, осъдени за най-много пари. Броят изгубени от цялата администрация дела е 11 хиляди, а сумата, която държавата е загубила заради тях, възлиза на 282 милиона лева.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай