Не се предвижда приватизация на оръжейния завод в Сопот и изказваните мнения в тази посока са спекулативни. Това увери министърът на икономиката Петър Дилов в писмен отговор на питане на депутата от БСП Галин Дурев.
"ВМЗ - Сопот е в забранителния списък за приватизация. Предприятието е структороопределящо за военно-промишления комплекс и за икономиката на страната и е елемент на национална сигурност. Запазването на държавното участие в него гарантира присъствието на държавата на стратегическите пазари", посочва икономическият министър, който е принципал на държавното предприятие.
Депутатът от БСП Галин Дурев задава този въпрос заради появилите се напоследък мнения и призиви за приватизация на държавното оръжейно предприятие, което работи на пълни обороти от началото на войната в Украйна. По думите на Дурев жителите на Сопот и Карлово са разтревожени от евентуална продажба на военния завод, който е най-големият работодател в региона.
"Приватизация на предприятия от забранителния списък може да се извърши само с решение на Народното събрание по предложение на Министерски съвет. Евентуално продажба не е обсъждана в Министерство на икономиката и индустрията", отговаря министърът.
ПЛАНОВЕ
От отговора на Дилов става ясно, че за държавното оръжейно предприятие има големи планове за развитие. Те обаче ще се конкретизират след окончателното приемане на Плана за превъоръжаване на Европа, чиято цел е да бъдат засилени отбранителните способности на европейския континент.
Бъдещето на ВМЗ е тясно свързано с интегриране на неговия производствен капацитет и интелектуален потенциал с развитието на Европейския отбранителен фонд и в тясно сътрудничество със страните от НАТО, а също и с модернизацията на българската армия, отговаря министър Дилов. За сопотския завод се търсят и нови пазарни ниши чрез партньорство с други търговски дружества.
ВМЗ - Сопот предвижда да доразвие продуктовата си гама. През 2025 г. предприятието ще участва в европейски проект за производство на боеприпаси за безпилотни летателни апарати, съобщава икономическият министър. Той не дава повече подробности, но припомня, че през 2024 г. ВМЗ Сопот е кандидатствало за финансиране по линия на европейския регламент за подкрепа на производството на боеприпаси ASAP (Act in Support of Ammunition). Припомняме, че през 2024 г. Европейската комисия спешно отпусна безвъзмездни 500 милиона евро по регламента ASAP, като подбра за финансиране 31 проекта на европейски предприятия, производители на боеприпаси и ракети. ВМЗ Сопот обаче не беше между тях.
Преди година се появи информация, че не само частни фирми, но и държавното оръжейно предприятие смята да изгради собствени мощности за производство на барут. За това съобщи тогавашният министър на икономиката Богдан Богданов. Тогава той обясни, че се проучват подходящи терени за такъв завод, конкретни технологии и доставка на оборудване и дори има доклади колко ще струва такъв завод и с какъв капацитет да бъде той. Наскоро лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също заговори за държавен завод за производство на барут.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай