Значителният ръст на заплатите в България в последните две години и предпочитанията на хората да инвестират свободните си средства предимно в депозити допринесоха за натрупването на рекордните 85 млрд. лв. в банковите сметки на домакинствата. От средата на 2022 г. насам спестяванията на домакинствата растат стабилно и през август годишният темп надхвърли 12%.
Такъв процент не бе наблюдаван дори при ударното спестяване по време на първите месеци от COVID пандемията.
А ударното трупане на депозити в банките е факт, въпреки че с малки изключения то почти не носи доходност на физическите лица, основната причина за което е високата ликвидност в банките.
В последните месеци започна да се наблюдава повишаване на лихвите по новите депозити, но предимно при по-малките банки, които имат нужда.
Лека-полека започват да се появяват лихви по депозити, което неминуемо впоследствие ще доведе до леко покачване на лихвите по кредити, но не нещо съществено“, коментира кредитният експерт Тихомир Тошев.
Сред банките с най-високи лихви по депозитите в момента е специализираната в потребителско кредитиране tbi bank. Тя вдигна ставката от 3.2 на 3.5% при онлайн откриване на 36-месечен срочен депозит. 24-месечният е с 2.7% лихва, 12-месечният – с 1.9%, 6-месечният с 1.4%, а 3-месечният – с 1.2%. За целта трябва да бъде открита сметка neon, със средства от която да бъде открит депозитът.
Именно tbi bank отчита и най-съществен ръст в депозитната си маса, която расте с близо 40% за година към август. Агресивният подход на банката ѝ осигури органичен ръст и тя влезе в топ 10 на най-големите по активи в България.
Добра доходност предлага и Българо-американска кредитна банка. Най-високата лихва при нея достига 4.5% при 7-годишен срочен депозит, 4% при 5-годишен и 3.5% при 3-годишен. Условията включват наличие на разплащателна сметка в банката, която не може да бъде закривана в периода на депозита и ежемесечно автоматично довнасяне от нея.
Финансовата институция предлага и откриване на онлайн депозит с 1.8% лихва при 24-месечния срок, 1.55% при 12-месечния, 1.3% при 6-месечния и 1% при 3-месечния. Тук възможност за довнасяне няма, а минималната сума за откриване е 1000 лв. БАКБ предлага и „гъвкав“ депозит с възможност за ограничено теглене на средства от него, като при 6-месечния лихвата достига 0.88%, а при годишния – 1.18%. Банката предоставя и стандартен депозит в клон на банката, чиято лихва за 12 месеца е 1.2%, а за 24 месеца – 1.3%.
По-високи лихви от средното предлага и Д банк – при онлайн открит депозит лихвата достига 2% за 2-годишен период, 1.8% за 1-годишен и 1.3% за 6 месеца. Банката предлага и депозит с възможност за довнасяне, който има опция и за 3-годишен период, като тогава лихвата по него става 2.3%.
Българската Инвестбанк също предоставя по-високи лихви – 1.85% за стандартен годишен депозит и 2.25% при дългосрочен 3-годишен с опция за авансово ежемесечно изплащане на лихвите. Ако бъде открит онлайн, лихвата по 3-годишния депозит достига 2.5%.
Прокредит банк също предлага по-високи лихви – 1.5% за 6-месечен, 1.75% при 12-месечен, 2% при 2-годишен и 2.25% при 3-годишен депозит при наличие на разплащателна сметка, дебитна карта и интернет банкиране в банката.
Първа инвестиционна банка пък предлага 2% за 3-годишен депозит, 1.5% за 2-годишен и 1% за 1-годишен период.
Лихвите по депозитите са по-високи и при банката с най-скромни активи в България – Big Bank, където започват от 0.9% и достигат до 3% в зависимост от срока на договора.
Останалите по-малки кредитори, като Общинска банка, Интернешънъл асет банк, Алианц банк и Тексим банк, предлагат лихви между 1.25 и 1.5%.
Заради огромната си депозитна маса големите търговски банки продължават да поддържат лихви по депозитите на нива около 0%. Като опция те предлагат депозити с растяща лихва по месеци или тримесечия, като в зависимост от срока първите тримесечия са с по-ниска лихва, а последните – с по-висока.
Големите банки се фокусират и върху предлагането на депозити с частично инвестиране на средствата от тях във взаимни фондове. Обикновено става въпрос за 70/30 или 50/50 депозитна и инвестиционна част, като в този случай обаче средствата, инвестирани във фонда, не са защитени по Закона за гарантиране на влоговете.
Британският финтех Revolut също предлага т. нар. „гъвкави сметки“ в евро, паунд или долари. Лихвите варират в зависимост от избрания план в платформата – по-скъпите планове предоставят по-високи лихви. Те се променят на ежедневна база, като започват от 3.09% за еврова сметка като част от безплатния план и стигат до 5.31% в доларова сметка, част от най-скъпия план Ultra. Различните планове носят и допълнителни услуги като по-ниски такси при инвестиции в платформата, различни застраховки, по-голям лимит от теглене на банкомат и други.
Това прилича на своеобразен депозит, но по същество услугата е инвестиция и съответно вложената сума не е гарантирана от схема за защита на влогове, както е при банковите депозити до 196 хил. лв.
Сметките дават възможност по всяко време за допълнително внасяне и теглене на средства, както и за получаване на лихвата ежедневно.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай