Четвъртък, 3 Октомври 2024

Проф. Михаил Константинов разкри формулата на следващото правителство

Проф. Михаил Константинов разкри формулата на следващото правителство
Публикация   03 Окт, 2024   /     akcent.bg   /     56

Машинният вот е напълно опорочен, а продължаващите разпри около него единствено намаляват допълнително и без това много ниската изборна активност

   „Напълно безсмислено отиваме на поредните, седми избори. Евроамериканската коалиция ще има същия брой депутати. Целият масраф го правим, за да докажем, че тази коалиция ще има същия брой депутати – между 130 и 135”, каза Константинов.

   И според Стоил Стоилов предстоящият вот е излишен. „Трябва да мислим за осми парламентарни избори през февруари или март. Мандатите са физически величини. Активността ще бъде по-ниска”, категоричен е той.

   Припомняме, че избирателната активност на последните избори беше най-ниска от началото на прехода.

„Вината за това е на политическите партии”, каза Стоилов.

   Проф. Михаил Константинов обясни, че заради ниската избирателна активност бариерата за влизане в парламента може да падне до 80 000 гласа, което е постижимо и за някои по-малки партии.

Относно „купуването на гласове”, той каза, че най-много се „пазарува” на местни и  парламентарни избори. „Половината от парите за купен вот са за „тартора”, каза математикът.

По негови сметки с между 24 и 40 млн. лева може да си купиш парламентарна група. „Ако тя е ключова, тези пари може да си ги върнеш”, каза Константинов.

По думите на Стоилов купуването на вот става и в среди, където хората не разбират основни теми, обсъждани в политиката. „На един човек, който не е излизал от селото си в последните 10 години, много трудно може да му обясниш корупционните връзки”, допълни експертът.

  Колко ще бъдат парламентарните групи в 51-ия парламент? Темата в ефира на „Здравей, България” обсъдиха математикът и бивш зам.-председател на ЦИК Михаил Константинов и изборният експерт Стоил Стоилов.

Математикът и изборен експерт проф. Михаил Константинов е категоричен – формулата със сигурност трябва да включва очакваната първа политическа сила ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, които обаче може и да не са втори, както и ДПС. Това заяви той пред „Труд“

   “ДПС има само едно – това около Делян Пеевски. Тези, които направиха “Алианс за права и свободи” фактически се самоизключиха”, добавя експертът.

   Машинният вот е напълно опорочен, а продължаващите разпри около него единствено намаляват допълнително и без това много ниската изборна активност. Той коментира поредните неразбории около машинния вот – първо “пазаренето” между ЦИК и фирмата, която поддържа устройствата, както и последната драма около това кой и колко да плаща за склада, където те се съхраняват.

   “Надявам се, че и последният българин вече разбра защо Европа не гласува с машини. Толкоз. След всички скандали хората изхвърлиха машините, а ние в момента се занимаваме с тях, вместо с политики. И после се чудим, че политическата ни система е скапана, докато постоянно се занимаваме с глупости. Машините не повишават доверието в изборния процес, а напротив – разрушават го”, отсече той.

   Макар и вече държавата да е дала десетки милиони за въпросните изборни устройства, те би трябвало да бъдат “пенсионирани”, смята професорът: “Милионите, които ги дадохме за машините, някой си ги прибра, халал да са му. Нали знаете – не е луд този, който яде зелника, а този, който му го дава.”

   Константинов излезе и с иновативна идея – да въведем гласуване с пръстов отпечатък, каквато е практиката в някои африкански държави, а и каквато е била тя в Европа в ранните години на демократичното ѝ развитие.

   “Имам едно предложение – да вземем машини, каквито има в африканските държави. Там има таблети, отива човек, слага си палеца на таблета, ако има право да гласува го прави, ако няма – не. Тогава няма и списъци, няма двойно гласуване. А комисията се състои от един човек, а отвън стои полицай с автомат и пази. Това е изборът – или да гласуваме както в Европа с хартия, или се доверяваме на техниката и гласуваме както в Африка. Впрочем така – с палец, се гласува и в българския парламент.

    А колко ще струва – един таблет струва около 500 лв., а всички общо около 15 милиона. Тези разходи ще се спестят още при първите избори заради по-ниските средства, които ще се дадат за заплати на комисиите”, предлага Михаил Константинов.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още