Петък, 22 Ноември 2024

Проект за 10 милиона евро ще подобрява условията за навигация по река Дунав

Проект за 10 милиона евро ще подобрява условията за навигация по река Дунав
Публикация   18 Юни, 2024   /     akcent.bg   /     587

Планира се подмяна на буйовете, които са плаващите информационни знаци, обозначаващи фарватера.

    Среща се проведе днес с представители на институциите, работещи по стратегическия проект за обозначаване на корабоплавателния път по река Дунав между България и Румъния. Инициативата е по-известна под надслов DISMAR /Danube Integrated System for MARking/ и е сред стратегическите приоритети за двете държави. Проектът е финансиране по Програма „Interreg VI-A Румъния-България” 2021-2027. Неговата стойност е 10 милиона евро, като близо 8 милиона евро представляват европейското съфинансиране. Предвижда се проектът да продължи 3 години, като водещ партньор на е Речната администрация на Долен Дунав Галац – AFDJ в Галац, а партньор от българска страна е Изпълнителна агенция за проучване и поддържане на река Дунав /ИАППД/.

   „Подобни инициативи имат ключова роля за развитието на трансграничното сътрудничество и европейската интеграция на България и Румъния. Високо оценявам, че на територията на областта се реализират подобни проекти с висока добавена стойност. Това непременно повишава качеството на живот, защото предоставя редица нови възможности за правене на устойчив бизнес, което от своя страна ни дава увереност, че живеем действително в един модерен европейски регион“, каза Драганов в приветствието си изпълнителния директор на ИАППД инж. Ивелин Занев. Драганов допълни още, че осъществяването на настоящия проект е сред най-отчетливите примери за видими и позитивни резултати в полза на обществото. Той беше категоричен, че винаги ще подкрепи внедряването на иновации с цел гарантиране на безопасно и сигурно корабоплаване.

   Основната цел на проекта е да се подобри и поддържа устойчива и климатична стабилност на транспортна мрежа чрез по-нататъшно развитие на инфраструктурата на водния път на река Дунав. На практика идеята е да се подобри цялостната визия на корабоплавателния път в общия българо-румънски участък на реката, както и да се осигури безопасност на всички, извършващи дейност по Дунав. В рамките на следващите 3 години се предвижда изграждането на интегрирана система за обозначаване на корабоплавателния път. За това ще се изгради единна електронна платформа, която да предоставя постоянна информация за състоянието на бреговите и плаващите знаци за обозначаването на фарватера. Планира се и подновяване на всички брегови знаци от българската страна на реката, които вече са доста остарели, а голяма част от тях са и изгубени.

    Планира се и подмяна на буйовете, които са плаващите информационни знаци, обозначаващи фарватера. Това от своя страна ще доведе до подобряване на видимостта им. Всички те ще бъдат снабдени с модули, подаващи сигнал за местоположение и състояние към изградената за целта електронна платформа. По този начин от ИАППД ще могат да реагират своевременно при проблем с някоя от тях и съответно да я възстановят. Освен тези дейности ще бъдат доставени и два нови несамоходни плавателни съда, по един за България и Румъния. Тяхната роля ще бъде в обслужването на бреговите знаци. Новото маркиране ще обхване територия от 470 километра, като в крайна сметка това би трябвало осигури необходимата инфраструктура за прилагане на безопасен, интелигентен и устойчив на изменението на климата вид транспорт.

   Срещата на областния управител се състоя в рамките на откриващо събитие по проект DISMAR, което се проведе в комплекс „Седем Поколения“ на територията на община Иваново.

   В рамките на срещата участваха редица представители на местната и държавната власт от България и Румъния. Сред тях бяха управителят на Областния информационен център Диана Аврамова, представители на Министерството на регионалното развитие и транспорта на Румъния, както и на Община Русе.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още