В 17 часа в петък вицепремиерът в оставка Мария Габриел, която съгласно следизборната договорка между ГЕРБ и ПП-ДБ трябваше да стане премиер при ротацията, трябваше да получи от президента Румен Радев папката с първия мандат за съставяне на правителство. Церемонията обаче се отложи за понеделник, заради смъртта на патриарх Неофит. След като получи папката Габриел ще има седем дни да я върне на държавния глава със структура и състав на новия кабинет. В противен случай ще се завърти конституционната рулетка. Според нея мандатът за съставяне на правителство ще отиде във втората политическа сила в парламента - ПП-ДБ, и ако и техният опит за съставяне на правителство се провали, президентът ще трябва да реши на коя от останалите партии в парламента да даде последната възможност за сформиране на кабинет.
По време на консултациите при държавния глава в началото на седмицата Габриел тактически поиска от него повече време за преговори с партньорите от ПП-ДБ и отлагането сега дава на ГЕРБ отсрочка от пет дни извън определения от конституцията 7-дневен срок. Така в управляващото мнозинство ще имат общо дванадесет дни, за да решат дали да продължават заедно да управляват, или ще се върви към предсрочни избори.
Според ПП-ДБ разтягането на преговорите във времето е от полза на ГЕРБ, защото така ще имат възможност да засилят още повече натиска си за смени на определени министри. От известно време на мушката им е финансовият министър Асен Василев, а по-отдавна - и министърът на отбраната Тодор Тагарев. Атаката към двамата продължи и в сряда. Първо лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов за пореден път отправи критики към военния министър за забавената военна помощ за Украйна, а след това депутати от ГЕРБ и ДПС начело с Борисов и Делян Пеевски внесоха в парламента проекторешение, с което задължават финансовия министър да попълни дефицита от 1 млрд. лв. във фонд "Сигурност на електроенергийната система".
Официално преговорите между управляващите формации започнаха в края на миналата седмица, но засега и от двете страни запазват мълчание по ключовите въпроси - дали са постигнали някаква договорка по споразумението за съвместното си управление, което трябва да подпишат, къде са разминаванията помежду им и колко и какви ще са министерските рокади в новия кабинет, ако преговорите се увенчаят с успех. В оскъдните публични изявления на главните действащи лица от ГЕРБ и ПП-ДБ в началото на седмицата имаше известни нюанси.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай