Най-мощен генератор на социално напрежение е повишаването на цените. Това е и основният проблем на управляващите, който ерозира неговата подкрепа. Това заяви политологът Димитър Ганев от Изследователски център „Тренд“ пред БГНЕС.
Можем да сме сигурни в едно. При евентуални предсрочни парламентарни избори, парламентарното уравнение няма да бъде по-лесно от това сега. В момента имаме сложен парламент, 7 формации, нито една не се доближава до мнозинство и се налага коалиция от 4 партии. Участниците в следващото Народно събрание няма да бъдат по-малко, а дори могат да са повече. Ще имаме пореден раздробен парламент с 6, 7, 8 партии и отново ще се изискват много сложни коалиционни взаимодействия.
ГЕРБ могат да се върнат на власт, но това няма да е този ГЕРБ, който сме свикнали да наблюдаваме, смята той.
„ГЕРБ, който познаваме беше доминираща партия, с между 90 и 120 мандата в различните мандати, на която и трябваха още един, до двама партньори за да формират правителство. И във всички ГЕРБ бе в силно доминираща позиция. Това, което ще видим след следващи избори, ако ГЕРБ се върнат на власт, ще бъде един ГЕРБ с относително по-малка тежест, който ще трябва да се съобразява с много сложна коалиционна конфигурация и далеч няма да е толкова по-голям от партньорите си, обясни Ганев.
Няма никакво съмнение, че най-големите потърпевши от учредяването на партията на Стефан Янев ще бъдат БСП, „Възраждане“ и „Продължаваме промяната“. Те ща са основните електорални донори на тази нова партия твърди политологът.
Немалка част от привържениците на „Има такъв народ“ са с антисистемни настроения. Пребиваването във властта на партия с такъв електорат води до спад в подкрепата. Трифонов се опитва да играе нещо като опозиция сред управляващите, да се дистанцира, отговаряйки на тези настроения на своите симпатизанти. Казусите като този с БНБ трудно ще съборят правителството, като накарат ИТН да оттегли подкрепата си за кабинета, но Северна Македония би могло да бъде такъв казус, който да е с взривяващ ефект, поясни Ганев.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай