Базираният в Хонконг инвестиционен фонд ADM Capital и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) придобиха по равно 30% от капитала на "Приста ойл груп". Сделката е една от най-големите в България от началото на годината. Важното е, че тя се става в условията на икономическа криза и при все по-намаляващи чужди инвестиции в страната.
Дружеството за производство на моторни и индустриални масла и производство на акумулатори остава мажоритарна собственост на създателите си - братята Атанас и Пламен Бобокови.
Сделката е сложно структурирана и извън цената за смяна на досегашния миноритарен инвеститор има и част за разрастване на бизнеса. Транзакцията с ADM и ЕБВР е на стойнот 48 млн. евро, с които ще рефинансира кредита на дружеството към предишния акционер Gramercy. Според Пламен Бобоков това ще подобри баланса на компанията и ще доведе до предоговаряне на всички финансови ангажименти при много по-добри условия. Отделно ЕБВР отпуска на "Приста ойл" и дългосрочна кредитна линия на стойност 12 млн. евро. Тя е за срок от седем години, като целта е да подпомогне инвазията на дружеството в други страни. Така с двете операции стойността на вложеното от ADM и ЕБВР е 60 млн. евро.
Инвеститорски интерес
АDM и ЕБВР реално са третият чужд инвеститор в компанията, след като през 2000 г. американският гигант Texaco купи 25% от дружеството. После през 2006 г. в дружеството влезе инвестиционният фонд Gramercy, който първоначално придоби 25% от капитала на "Приста ойл", а година по-късно увеличи дела си до 30%. Така компанията подпомогна "Приста ойл" с 60 млн. евро, които бяха използвани за рефинансиране на съществуващи кредити и оборотни средства.
"Имахме най-различни опции, но избрахме ADM. Това са правилните партньори в правилното времe", коментира Пламен Бобоков.
През последните години приходите на групата отчитат растеж. През 2009 г. са 335.7 млн. лв., година по-късно са 566.2 млн. лв., а през 2011 г. са около 730 млн. лв. Компанията има подразделения в Сърбия, Македония, Унгария, Словакия, Украйна, Швейцария, Узбекистан.
Едно в три
Резултат от сделката е и юридическото преструктуриране на "Приста ойл груп", в която ще се обособят три подхолдинга. Това са Prista Holdings B.V. , която включва компаниите за смазочни масла, Monbat holdings B.V. , която ще обедини акумулаторното и рециклиращото производство, а Staroil B.V. ще консолидира компаниите, свързани с доставката на базови масла, както и управлението на терминалите на групата за тези продукти. "Преструктурирането на компанията се прави с цел по-голямо фокусиране. Логично е да се отделят бизнесите, тъй като по принцип те нямат нищо общо. Искаме да развиваме дружествата и в един момент да привлечем нови инвеститори или да се листваме на борсата", каза още Бобоков.
Нови пазари
Мажоритарните собственици на "Приста ойл" вече имат сключени предварителни договори за изграждането на верига от брандирани сервизни центрове в Турция. Според Бобоков това е един мащабен и скъп проект, в който ще бъдат инвестирани 7 млн. евро от отпуснатия заем от ЕБВР. Бобоков обясни, че става въпрос за "гаранционно сервизно обслужване на топ автомобили, с което "Приста ойл" ще може да се конкурира с основни турски фирми".
Дружеството има сходен проект и в Румъния, който обаче е по-малък заради мащабите на местния пазар. "Приста ойл" смята да инвестира и в Унгария в разширяване на производството си за парафини и парафинови емулсии. Компанията ще развива и собственото си дъщерно дружество "Верила", като идеята е да разширят продуктовата гама до края на годината. Отделно "Приста ойл" има и средства за придобиване на нови бизнеси, като намеренията са първите такива сделки да бъдат в Румъния и Чехия. Така въпреки че инвестиционният заем от ЕБВР е за срок от 7 години, дружеството има намерение да реализира проектите си само за две.
Друг проект на компанията е да инвестира и в завод за регенериране на отработени моторни масла в Татарстан, макар че Бобоков обясни, че този проект не е във фокуса на "Приста ойл" и ще се реализира от специално създадена за целта фирма. По думите му тя е свързана с някои от старите акционери на дружеството. Става въпрос за внедряването на специална американска технология за рециклиране на отработени масла, която компанията иска да внедри и в други страни, което включва и изграждането на минирафинерии.
В края на миналата година холдингът изкупи и мажоритарния дял в узбекистанската компания Uz-Texaco, като от 15 ноември тя вече се нарича Uz-Prista. Продавач беше американският енергиен гигант Texaco. Компанията Uz-Texaco е създадена през 1997 г. чрез сливане на "Узнефтепродукт" (дъщерно дружество на националния холдинг "Узбекнефтегаз") и американската Texaco с цел производство на моторни и смазочни масла.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай