През август морето взима най-много жертви, сочи черната статистика на водните спасители.
С морето шега не бива, винаги трябва да сте внимателни, подготвени за всичко и преди всичко да слушате спасителите!
Ако все пак попаднете в мъртво вълнение НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ:
1. Не се паникьосвайте!
Като се поддадем на паниката, ние се ръководим от инстинкта за самосъхранение, а не от разумни разсъждения. Ако знаете правилата за поведение при мъртво вълнение, вие от 100 случая в 100 ще се спасите.
2. Пазете си силите!
Не се борете с течението и не плувайте обратно към брега. За съжаление, това е безполезно. Трябва да плувате не към брега, а настрани, т.е. успоредно на брега. Ако рипът е тесен (до 5 м), вие бързо ще излезете от него.
Ако рипът е широк (20 м и повече), какво да правим?
Няма да ви е толкова лесно да се измъкнете, дори да гребете по правилата (настрани, успоредно на брега). Когато разберете, че не можете да се измъкнете, не се паникьосвайте, а се отпуснете! Работата е там, че това течение не е много продължително и след около 5 мин ще ви остави на спокойствие. След това плувайте 50-100 м встрани, а после към брега. Ако веднага поемете към брега, има опсност течението да се възобнови на същото място и вие да попаднете отново в него.
3. Важно е да знаете, че:
- Рипът никога няма да ви завлече на дъното.
Това не е водовъртеж или фуния. Всички мъртви течения на света дърпат от брега навътре в морето, но не и надолу към дъното!
- Рипът не е твърде широк.
Обикновено ширината му не е повече от 50 м. Даже най-често е 10-20 м. Т.е., ако преплувате успоредно на брега буквално 20-30 м, ще почувствате, че сте се измъкнали.
- Дължината на рипа също е ограничена.
Течението бързо отслабва, каналът свършва „работата” си там, където вълните достигат свояпик и започват да се разбиват.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай