Есперантистите в Разград честват двоен юбилей- 30 г. БТА 07-06.2019
Връчиха петите юбилейни награди на "КРИБ- ..." - Нова тв- 04-06.2019
"Икономика" отпразнува 30-годишен юбилей - сп. Икономика" 15.05.2019
Илияна Йотова е патрон на 40-я юбилей на асамблеята "Знаме на мира" - 24 часа- 07.06.2019
Операта отбелязва юбилея на Колдамова с "Кармен"- 80 г. - "Монитор" 29.01. 2019
Това е една малка част от заглавията в национални медии, където думата юбилей не се използва правилно. А в Уикиречника и в Тълковния речник е посочено, че става въпрос само и единствено за 50 години:
Доц.Борислав Георгиев: "Думата юбилей препраща към определена еврейска старозаветна традиция и означава тържествено отбелязване на петдесетгодишнина. Както е казано в Глава 25 на Третата книга Моисеева – Левит, „петдесетата година да ви бъде юбилей“. Според Третата книга Моисеева по време на юбилея всички роби биват освобождавани, ипотекираните земи – както бихме се изразили днес – се връщат на собствениците си („В юбилейната година всеки да се върне във владението си“ – така гласи 13-ия стих от 25 глава) и нивите да останат незасяти. Затова казвам, че 25 години са половин юбилей или полуюбилей.
Строгата европейска традиция държи на точната употреба на тази дума и европейските речници посочват, че и съвременното значение на думата означава ‘петдесетгодишнина’, без обаче да се прилагат тези „екстри“, описани в Третата книга на Моисей, които са все още актуални спрямо годината 2002. Ние обаче сме склонни да употребяваме тази дума за всяка по-кръгла годишнина, което рязко влиза в противоречие с еврейската традиция. Американците са също по-фриволни и наричат „юбилей“ както петдесетгодишнината, така и 25-годишнината."
Кой доц. д-р Борислав Георгиев?
Основни изследователски интереси в областта на:
съвременния български език, езиковата прагматика, езиковата антропология, социолингвистиката, теорията на речевите актове.
Допълнителни изследователски интереси в областта на:
лингвистика на текста, социосемиотика, юридическа семиотика, меметика.
Възможности за експертиза в областта на:
българската граматика, правописа, пунктуацията, съдържателната страна при употребата на българския език, редактиране на текстове на български език, експертни оценки (във и извън юриспруденцията), създаване на езикови профили на физически и/или юридически лица.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай