Основен фактор за обезлюдяване на отделни райони и намаляване числеността на населението в България е икономическата миграция. Върху този извод постави акцент екип от департамент "Демография" от Института за изследване на населението и човека на БАН, съобши БТА.
На пресконференция вчера учени от шест ранботни групи представиха предложенията си по проект "Мерки за преодоляване на демографската криза в Република България", възложен от Министерски съвет. Те обобщиха резултатите от проучванията си и предложиха конкретни мерки за промяна на негативните тенденции в демографското развитие на страната.
Сред ключовите процеси, които засягат възпроизводството на населението и формирането на съвременната демографска картина учените посочиха още раждаемост, смъртност, вътрешна и външна миграция и уязвими етнически и религиозни групи.
Екипът представи възможните сценарии за развитие на населението в средносрочна перспектива, основани на авторски научни анализи и прогнози и прогнозирани тенденции за демографско развитие в страната.
Работна група "Демографско развитие, работна сила и трудови ресурси" предложи конкретни промени в законодателството и провежданите политики в областта на развитието на работната сила, с които да се повиши икономическата активност и заетост, както и за подобряване качеството на работните места и за насърчаване на участието в образование и обучение.
Според екипа, работил по проблемите на раждаемостта, семейните политики трябва да са насочени към подобряване качеството на живот и достъпа на семействата с деца до основни услуги като здравеопазване, образование, социална сфера и услуги за подкрепа при конфликти и трудности в семейството. Пакетът от предложения на екипа включва мерки за разширяване на услугите за деца от 0 до 7 години, особено след първата година, като целта е родителите да се върнат на пазара на труда и да разчитат на качествена детска грижа.
Работна група "Стареене, смъртност и качество на живот" постави акцент върху мерките в областта на стареенето на населението. Тя предложи два типа мерки: за адаптиране на системите – социална, икономическа, осигурителна, здравна, образователна и други към новите реалности на едно все по-остаряло общество и мерки за редуциране на детската и преждевременната смъртност, където има най-сериозен потенциал за намаление на смъртността.
Групата "Уязвими етнически групи и общности" фокусира вниманието си върху един основен фактор за множество наблюдавани неблагополучни тенденции в демографското, здравното и социалното развитие на обществото – нарастването на социалните неравенства. Мерките, които се предлагат от екипа, са насочени към намаляване на социалните неравенства в ранното детско развитие, предучилищното и училищното образование, достъпа до качествено здравеопазване, достъпа до легитимния пазар на труда, намаляването на бедността и осигуряването на задължителни условия за социално включване и недискриминация.
Работната група по "Миграция и национална идентичнст" представи социално-демографските и икономически характеристики на българските мигранти, както и реалностите и предизвикателствата пред демографските политики и практики в момента и потенциалът на българските общности зад граница за преодоляване на демографската криза.
Специфична работна група към проекта обобщи историческия опит на българските правителства след Освобождението в преодоляване на демографските проблеми в България през периода 1879 – 1989 г. Целта на изследването им е да установят основните видове мерки, формулирани и реализирани от управляващите за преодоляване на демографски проблеми през периода 1879 – 1989 г., да се разкрие тяхното предназначение и да се оцени ефектът от прилагането им. Общият извод е, че през изследвания период в България за решаването на съществуващите демографски проблеми се осъществяват мерки, за които е характерна подчертана приемственост.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай