Събота, 12 Октомври 2024

Всяка трета фирма е жертва на престъпление

Всяка трета фирма е жертва на престъпление
Публикация   23 Апр, 2018   /     akcent.bg   /     288

Кражбите на бизнес и измамите от "вътрешен човек" намаляват

   Всяка трета фирма у нас е била обект поне на едно икономическо престъпление през последните две години. Това показва Глобалното проучване на икономическата престъпност през 2018 г. на PricewaterhouseCoopers (PwC) , оповестено тези дни. Според него близо половината (45%) от икономическите престъпления в България са извършени от потребители и клиенти на компаниите. На второ място фирмите се оплакват от натиск да дават подкупи и от други корупционни практики.

   "Интересното е, че в сравнение с предишното проучване през 2016 г. има значителна промяна - тогава лидер сред икономическите престъпления с цели 66% беше присвояването на активи. Докато сега този вид престъпление пада до 22%. Наполовина - до 17%, са намалели и измамите с участие на кадри на засегнатата фирма", коментира Ренета Манасян, експерт в PwC. Според нея причина за тази промяна са въведените фирмени политики за предпазване от различни посегателства и измами.

   Данните показват, че страната ни е по-спокойно място по отношение на икономическите престъпления в сравнение с повечето региони по света, включително и държавите от Югоизточна Европа. Средното ниво за света на докладвани икономически престъпления е 49%, а в държави като Румъния и Хърватия нивата достигат 42 и 53%. Положението у нас се е подобрило в сравнение с предишното проучване за икономическата престъпност, когато 38% от фирмите са посочили, че са пострадали. Все още обаче е твърде висок делът на българските компании, които нямат представа дали са били обект на икономически престъпления - 25%, и това малко или много изкривява картината.

   По-голямата част от пострадалите фирми (35%) посочват, че вследствие на измами са понесли загуби в рамките на 100 хиляди и 1 милион щатски долара. Само при 5 процента сумите са по-големи. "Освен преките загуби обаче винаги има и множество косвени, чийтo eфeкт ce виждa и ce oцeнявa по-късно във вpeмeто", коментира Ренета Манасян.

   Проучването е направено в периода юни - септември 2017 г. и е девето поред. Анкетирани са над 7200 компании от 123 държави. В българското допитване са участвали 70 фирми.

                КИБЕРИЗМАМИ

   Компаниите се сблъскват все по-често с киберпрестъпността и това е голямото предизвикателство в бъдеще, посочват от PwC. 30% от анкетираните са заявили, че през последните две години са станали жертва на киберизмами. Технологиите обаче предоставят и по-големи възможности бизнесът да се бори с измамите - 57% от анкетираните твърдят, че имат въведени системи за киберсигурност.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още