Четвъртък, 16 Януари 2025

Две банки ще финансират строителството на софийския хотел Marriott с 58 млн. евро

 Две банки ще финансират строителството на софийския хотел Marriott с 58 млн. евро
Публикация   17 Апр, 2018   /     akcent.bg   /     315

Заемът е разпределен между Черноморската банка за търговия и развитие и Пощенска банка

  Черноморската банка за търговия и развитие и Пощенска банка ще финансират изграждането на първия хотел Marriott в България. Инвеститор в петзвездния хотел е италианската Finvis.

  Двете банки съвместно ще предоставят 58.3 млн. евро. Участието на първата е 32 млн. евро, а на Пощенска банка – 26.3 млн. евро. Собствените средства на инвеститора пък са 35 млн. евро. Заемът е за срок от 12 години.

  Договорът за финансирането беше подписан в понеделник от Ишан Угур Деликанли, президент на ЧБТР, Петя Димитрова, главен изпълнителен директор на Пощенска банка, и Пол Розенберг, директор на международното хотелско развитие за Европа на Marriott International, и Виторио Горри, председател на борда и изпълнителен директор на I Tower Development, която е специално създадена за реализирането на проекта.

          Новата кула на града

   Сградата ще бъде висока 113 метра и ще се намира на пл. "Македония", срещу Министерството на земеделието. Тя ще носи името Itower (от Italian Tower), ще е третата по височина в София. Това ще е първият хотел от международната верига в страната, като София е една от малкото европейски столици, която липсва на картата на бранда.

   Проектът на пл. "Македония" е за комплекс от два блока. Единият ще е шестетажен с офиси, търговски център, фитнес, СПА, ресторанти. Към него ще е свързан вторият блок, който ще е 30 етажа. Хотелът ще е разположен от партера до 21-вия етаж, като ще има 232 стаи, конферентни и бални зали, а от 22-и до 29-и ще са апартаменти. На последния етаж ще има ресторант. Под земята ще има три етажа паркинги и сервизни помещения. Заложеният срок за завършване на строителството е 30 месеца, т.е. през 2020 г.

   "Този проект започна през 2006 г., когато пазарът беше в много добро състояние. През 2008 г. икономиката се срина, но никога не загубихме вяра в потенциала на този проект и имахме търпението да изчакаме, докато условията станат подходящи", каза Виторио Горри, изпълнителен директор на I Tower Development.

   "Ако бяхте избързали малко, можехте да хванете и големия наплив на туристи покрай българското председателство", заяви министърът на финансите Владислав Горанов, който присъства на подписването на договора за заем. Нова такава възможност за хотела ще има след 14 години. Горанов изчисли още, че инвестицията в хотела е 0.2% от БВП на страната.

         Един дълго чакан бранд

   "Македонският Marriott e 6 етажа. Радвам се, че българският ще е около 30, за да спазим доброто съотношение", пошегува се Горанов.

  По думите на Пол Розенберг, директор на международното хотелско развитие за Европа на Marriott International, стратегията на компанията е да стартира от столицата на дадена държава с бранда Marriott и впоследствие да мисли за обекти по други места. Гледаме за възможности за разгръщане на дейността в Пловдив, Варна, по други места по Черноморието и защо не в планинските курорти, каза той, но към момента конкретни планове няма.

   Marriott всъщност получи присъствие в страната, но не директно с този бранд. През септември 2016 г. компанията сключи глобална сделка, с която купи конкурента си Starwood Hotels&Resorts Worldwide, с което се създаде най-голямото хотелско дружество в света, притежаващо 30 вериги хотели в повече от 120 държави. Starwood Hotels, вече част от групата Marriott, оперира два петзвездни хотела в София - хотел "Балкан", част от веригата The Luxury Collection, както и хотел "Сенс", който е към веригата Design hotels.

   Това е поредният петзвезден хотел, който се очаква да отвори врати в столицата, като в момента тече строителството на Hyatt на паметника на Васил Левски, a хотел Radisson Blu става InterContinental.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha