Неделя, 2 Февруари 2025

Когато лалетата бяха по-скъпи от къщите

Когато лалетата бяха по-скъпи от къщите
Публикация   07 Апр, 2018   /     akcent.bg   /     414

През XVII в. стойността на една луковица на лале можела да нахрани, обзаведе и облече едно холандско семейство за половината им живот

   Ако разполагате с огромна сума пари, в какво бихте предпочели да я вложите – луксозен дом или луковица на лале?

   Разбира се, че луксозен дом! Ще останете изненадани обаче, че много холандци през 30-те години на ХVII в. не биха отговорили така.

   „Манията по лалетата“ е период от Холандския Златен век, по време на който цените на луковиците на наскоро появилите се в Западна Европа лалета достигат изключително високи равнища.

   В пика на манията през февруари 1637 г. договорите за луковици достигат цени, надхвърлящи десет пъти годишния доход на обучен занаятчия.

   През ХVI в. лалетата са символ на висок статус в Османската империя. Затова и са едни от най-скъпите цветя за времето си. Красивото цвете произлиза от Персия и се разпространява в Турция и други ислямски страни, където можело да се срещне само в градините на царските палати.

   Лалето е пренесено в Европа през XVI в.. По това време цената му строго зависела от сорта и цвета, но при всички случаи била толкова висока, че само по-заможните европейци можели да се позволят лалета.

   Манията се засилва с появата на един определен вид, а именно „счупеното“ лале. Вместо само с един цвят, това лале е обагрено с различни, което го превръща в още по-екзотично и желано

   Иронично „счуването“ на цвета на лалетата се появява вследствие на специфичен мозаечен вирус, но в случая дефектът се превръща в ефект и довежда до голям икономически балон – Манията по лалетата.

   Икономическият балон, наричан още спекулативен балон, финансов балон или спекулативна мания, представлява период, в който цената на нещо значително надвишава реалната му стойност. Това, както можете да се досетите, не може да бъде добре и най-често завършва с грандиозен срив в цената на предмета. Манията по лалетата следва всяка стъпка от процеса.

   Скъпото цвете пристига в Холандия точно навреме – по време на Холандския Златен век. Растящата търговия на страната я превръща в една от най-богатите държави в Европа.

   През първите месеци на 1637 г. една единствена луковица на лале струвала толкова, че можела „да нахрани, облече и обзаведе едно холандско семейство за половината им живот“ или „да купи най-модерния канал в Амстердам заедно с къща и огромен двор“, казва историкът Майк Даш пред Би Би Си.

   Сатира на Манията по лалетата от Ян Брьогел Младия Сатира на Манията по лалетата от Ян Брьогел Младия Източник: Wikipedia

   Идва момент, в който инвеститорите осъзнават, че са хвърлили луди пари за цветя и започват да продават. Масовата продажба довежда до срив в цените и инвеститорите остават в неизгодна позиция.

 

Как се възстановява холандската икономика след срива?

   За щастие не много хора са засегнати от икономическия феномен и няма данни някой да е фалирал напълно вследствие на неизгодната си инвестиция в луковици на лалета. От друга страна кризата в пазара на лалетата не била достатъчно голяма, че да срине целия пазар.

   И въпреки че Манията по лалетата е считана за един от първите икономически балони в историята, тя съвсем не е последният. И също като всички следващи икономически балони, поглеждайки назад във времето ни кара леко да повдигнем вежда.

Източник: vesti.bg

Тагове : лалетата , скъпи ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha