След убийството на словашкия журналист Ян Куцяк и приятелката му в дома им миналия месец започват да изникват сериозни въпроси, свързани със свободата на словото и условията, при които журналистите упражняват професията си, пише френският местник Льо Монд (Le Monde).
"Никога не е било лесно да се правят разследвания в моята страна, но мисля, че сега ще е по-трудно от всякога", казва колега на убития журналист, който също работи в новинарския сайт Aktuality.sk. Това е първият случай на убийство на журналист в страна - членка на ЕС, от бившия комунистически блок или Югославия от включването им в съюза през 2004 г.
Ян Куцяк е разследвал корупцията и връзките между бизнеса и политическия елит в страната. Полицията заяви, че смъртта му "най-вероятно е свързана с неговата работа". Последният текст на Куцяк, на 9 февруари, е свързан с подозрения за данъчни измами, свързани с луксозен жилищен комплекс в Братислава. Този случай миналата година предизвика протести с искане за оставката на вътрешния министър Роберт Калиняк заради връзките му с разследвания строителен предприемач Ладислав Бащернак (в понеделник, 12 март, Калиняк обяви, че ще подаде оставка - бел. ред).
Този прецедент е шок, който разтърси целия регион, предизвиквайки гняв и тревога. Това се случва на фона на рязък спад на свободата на медиите и докато Русия все още оказва влияние върху тази енергийно зависима зона.
Влошаването на условията
"Влошаването на условията, при които журналистите работят, е особено ясно през последните десет години", каза Паулин Адес-Мевел, ръководител на дейността на "Репортери без граници" за ЕС и Балканите. "Политиците все повече се стремят да развият враждебна реч пред медиите, която има отражение, когато репортери се намират на място. Също така има концентрация на пресгрупи в ръцете на олигарси, които ги поставят в служба на своите интереси или тези на управляващата власт", добави тя.
В Чехия например германските инвеститори, които навлязоха на пазара след 1989 г. и държаха до 80% от печатните медии в страната, постепенно бяха заменени от местни бизнесмени след финансовата криза през 2008 г.
Владимир Севела може да свидетелства за конкретните последици от тези промени. Той е бил на срочен договор във вестник "Млада фронта днес", когато през 2013 г. вестникът е купен от Андрей Бабиш, вторият най-богат чех и настоящ министър-председател на страната.
"В една статия повдигнах въпроса за конфликтa на интереси и корупцията", обяснява той. "Бабиш притежаваше вестника от шест месеца, основа партия, която постигна добър резултат на парламентарните избори, и стана финансов министър в тогавашното правителство, като постави няколко души от личната си компания на ключови позиции в изпълнителната власт. Аз писах за това. Дни по-късно ми беше казано, че вестникът оценява моята работа, но договорът ми няма да бъде удължен."
През декември 2017 г. Бабиш става министър-председател, като същевременно притежава два вестника, една от най-големите частни радиостанции в страната и музикалния телевизионен канал Ocko.
"Влошаването на условията, при които журналистите работят, е особено ясно през последните десет години."
Паулин Адес-Мевел, ръководител на операциите на "Репортери без граници" за ЕС и Балканите
Положението в България е катастрофално
Един от най-лошите примери за свободата на словото несъмнено е България, която ръководи ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз до края на юни. "Положението на пресата в моята страна е катастрофално", казва Теодор Захов, председател на Съюза на издателите (съсобственик на "Икономедиа" - издател на "Капитал" и "Дневник", бел. ред.). "Работата ни беше по-лесна, преди да се присъединим към Европейския съюз."
След 2007 г. над 80% от пресата в страната се контролира от олигарси. Между 2006 г. и 2017 г. страната е била понижена със 77 позиции в класацията за свободата на медиите в класацията на "Репортери без граници" - от 36-о през 2006 г. до 113-о място през 2017 г.
Ситуацията в Будапеща
В Будапеща първият закон за реорганизация на обществените медии беше гласуван от парламента през 2010 г. Правителството на Виктор Орбан съществено промени правилата на медийната игра и си навлече много предупреждения от ЕС. Нови закони принудиха на теория всички медии да се регистрират пред държавата и да предлагат "балансирани" теми. Създаден беше и медиен съвет, който да отговаря за санкционирането на нарушенията.
"В медиите всички са либерални", заяви унгарският премиер. "Ако не искате да сте зависими от образа, който медиите създават, тогава трябва да изградите свои собствени структури", добави Орбан.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай