От началото на 2018г. до днес са родени общо 71 бебета. Днес, на Бабин ден, в АГ комплекса към УМБАЛ "Канев" се родиха близнаци, като до края на деня се очаква още 4 майки да прегърнат своите рожби за първи път.
Увеличава се броят на жените, които са заченали чрез ин витро процедури. Това коментира началникът на АГ-комплекса в Русе д-р Георги Хубчев след тържеството по повод на Деня на родилната помощ /Бабинден/.
По думите му една от причините е, че част от българките решават да имат деца на по-голяма възраст от стремеж за професионално израстване.
"Така закъсняват, а след 35 години яйчниковият резерв рязко намалява и се налага асистирана репродукция", каза днес д-р Хубчев, Областен акушер-гинеколог, началник отделение „Акушерство и гинекология в АГ - комплекс на УМБАЛ „Канев” АД.Хубчев.
По повод на идеята в Русе да бъде създаден Ин витро център, той каза, че за целта са нужни около 350 000 лева.
Ако парите бъдат предоставени, след три месеца в центъра ще може да се извършва инсеминация, а след пет месеца - ин витро процедури.
През миналата година в АГ-комплекса са се родили 1418 бебета, като от тях 709 са чрез секцио. Ражданията са със 139 по-малко от предходната година.
Родените през 2017 г. в страната бебета са най-малко от Освобождението на България насам.
В АГ-комплекса в Русе са проплакали 32 двойки близнаци. Бебето с най-високо тегло е 5 кг, а с най-ниско - 490 грама. Регистрирани са и 14 непълнолетни родилки.
Хубчев каза още, че в АГ-комплеска няма недостиг на персонал, радостен е и фактът, че повече от 50 процента в екипа са млади хора. В АГ комплекса през 2017 година са проплакали 1418 бебета или със 139 по-малко в сравнение с предходната година, което е нормално на фона на намаляващата раждаемост в България.
Д-р Хубчев призова мъжете в Русе да мобилизират сили и да работят всеотдайно за повишаване на раждаемостта. По случай празника на родилната помощ искам да поздравя всички акушер-гинеколози, неонатолози, анестезиолози, акушерки, медицински сестри и санитари работещи във всички звена на АГ комплекса, като им пожелая преди всичко да са здрави, щастливи и да се радват на живота, който е най ценният подарък. Нека в домовете и в сърцата им да има много любов и топлина, каза той!
През 2017 година са родени 757 момченца и 661 момиченца, 30 двойки близнаци. Перинаталната детската смъртност е 9,16 промила -13 починали новородени.
Броят на преминалите пациентки в структура Родилно е 2 203, като 6 от тях са чужди граждани.
През 2017 год. 11 татковци и баби са се възползвали от услугата, която предлагаме - присъствие по време на раждане на своите деца.
Увеличава се броят на семейните двойки, които се възползваха от възможността да съхранят стволови клетки на своите деца в сравнение с 2016 г.
През изтеклата година продължи работата във форматите за предродилна подготовка „Отворени врати” и „ Училище за родители”, в които са участвали 527 бъдещи майки и татковци. Особен интерес има към семинарните занятия с практическа насоченост. Целта на обучението е да се постигне правилна информираност около темите за раждането, кърменето и отглеждането на дете.
АГ-комплекс разполага с инструктури по кърмене, които са в помощ на родилките в първите часове след раждането.
В структура „Патологична бременност”, се приемат бременни с всички отклонения на бременността. Броят на преминалите пациентки през 2017 год. е 677 .
В структура „Гинекология” оперативната дейност обхваща различните видове уро-гинекологични заболявания - слингове и пролифт, лапаро-ендоскопски и хистерорезектоскопски операции и всички видове онкологични заболявания - на матката, на шийката на матката и на яйчниците. Броят на преминали пациентки е 1844.
Обособената структура за клинични дейности - Анестезия и интензивно лечение на заболявания в акушерството и гинекологията е част от целия процес на превенция, наблюдение и лечение на гинекологичните пациентки, бременни жени и родилки. Броят на преминалите пациентки е 1104. Осъществява се пред анестезиологична консултация на пациентките, извършва се цялата гама от анестезиологични техники, активно се прилага обезболяване на раждането.
Отделение ”Неонатология” е със статут на между областен център – ІІІ-то ниво от медицинските стандарти в РБ. Отделението приема новородени от Русенска област и градовете Тутракан, Разград, Бяла. Приетите новородени са 1690, в т.ч. от други болници - 21 бр.. През изтеклата година бебето рекордьор с най-високо тегло е 5,000 кг. И се казва Дениз, а с най-ниско тегло преживяло новородено е 490 гр. И се казва Мирай.
Статутът на между областен център, води до приемане на цялата патология на новороденото от изброените градове.
В Акушеро–гинекологичния комплекс на УМБАЛ „Канев” АД се осъществява 24-часово наблюдение на пациентките и новородените деца. Чудесните битови условия, които имаме дават възможност на всяка една бременна, родилка или оперирана жена да се възползва от самостоятелна VIP – стая.
Въпреки недостига на кадри в България, тук нямаме дeфицит на акушер-гинеколози, неонатолози, акушерки и медицински сестри, като не малка част от лекарския и акушерски персонал се състои от млади кадри.
В заключение трябва да кажем , че отделение АГ при УМБАЛ “Канев“ АД е единственото с ІІІ-то ниво между Варна и Плевен и приема всички тежки и спешни случаи в АГ от градовете и болниците в региона – Разград, Тутракан, Бяла, Силистра и болница „Медика”.
АГ-комплексът разполага със структури „Родилно”, „Гинекология”, „Патологична бременност”, Отделение „Неонатология” и обособена структура за клинични дейности - Анестезия и интензивно лечение на заболявания в акушерството и гинекологията към отделение „ Анестезиология и интензивно лечение ”.
АГ-комплексът е клинична база за обучение на лекари-специализанти по „Акушерство и гинекология” и за обучение на студенти от специалност „Акушерка” от Факултет „Обществено здраве и здравни грижи” на РУ „Ангел Кънчев”, като нивото на подготовка е такова, че завършвайки своето обучение те могат да започнат работа като равностойни членове на екипите ни.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай