Неделя, 22 Декември 2024

ЗАТЛЪСТЯВАНЕТО – НЕ САМО ЗДРАВОСЛОВЕН ПРОБЛЕМ

ЗАТЛЪСТЯВАНЕТО – НЕ САМО ЗДРАВОСЛОВЕН ПРОБЛЕМ
Публикация   18 Ноемв, 2011   /     akcent.bg   /     687

Национална седмица за борба със затлъстяването


   Затлъстяването е заболяване, което се дължи на прекомерно натрупване на мастна тъкан в организма на човека. В зависимост от степента на това натрупване, състоянието се определя като наднормено тегло или като затлъстяване.
            Затлъстяването е резултат на нарушен енергиен баланс – сътношението между енергийната стойност на храната и енергоразхода на човека – т. е. хората наддават на тегло, когато поемат повече калории, отколкото изгарят. Излишните калории се складират в тялото под формата на тлъстини. Затлъстелите хора носят на гърба си огромно количество излишни мазнини и рисковете за тяхното здраве са сериозни.

 

Затлъстяването е не само естетичен, но и здравословен проблем!

                  То е причина за развитието на редица заболявания: сърдечно-съдови (атеросклероза, артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, мозъчен инсулт), захарен диабет тип 2, злокачествени новообразувания, подагра, ставни и дихателни заболявания, и други. В резултат това затлъстяването съкращава живота и води до преждевременна смърт.

 Как да оцените телесното си тегло?

        1. Чрез Индекса на телесната маса (ИТМ), който се определя като се раздели теглото в килограми на ръста в метри, повдигнат на квадрат.


        Класификация на наднорменото тегло в зависимост от ИТМ

 

Класификация

ИТМ (кг/м2)

Здравен риск

нормално тегло

18.5 - 24.9

нисък

наднормено тегло

25 - 29.9

леко повишен

затлъстяване

>=30

 

- първа степен

30.0 - 34.9

умерено висок

- втора степен

35.0 - 39.9

висок

- трета степен

> 40

много висок


        2. Чрез измерване на обиколката на талията, която нормално не трябва да надхвърля 94 см при мъжете и 80 см при жените. Обиколка на талията при мъжете над 102 см и над 92 см при жените говори за значително повишен здравен риск от заболявания на сърдечно-съдовата система (инфаркт на миокарда, мозъчен инсулт). Установено е, че с нарастването на обиколката на талията се увеличава и кръвното налягане.
        3. Чрез измерване на съотношението талия/ханш, което дава представа за разпределението на телесните мазнини. Нормално съотношението талия/ханш трябва да е по-малко от 1,0 за мъжете и от 0,85 за жените. Доказано е, че честотата на сърдечно-съдовите и мозъчно-съдовите инциденти расте с повишаване на съотношението талия/ханш и при двата пола.
        За определяне на теглото и телесния състав в съвременната медицина се използват и професионални анализатори, които дават информация за ИТМ, процентно съдържание на мазнини в организма, мускулна маса, общо количество вода и др.

Как да избегнете затлъстяване?

        Като промените хранителните и двигателните си навици, макар да не е никак лесно. Но е възможно!


        За да поддържате здравословно телесно тегло, спазвайте някои правила:

        1. Приемайте храна с енергийна стойност, съответстваща на Вашия енергоразход. Съвременният човек в активна трудова възраст (30 – 60 години) упражнява ниска или умерена физическа активност, поради което средната енергийна потребност за мъжете е съответно 2583 ккал/ден и 2927 ккал/ден, а за жените - съответно 1 988 ккал/ден и 2 252 ккал/ден.
        2.   Хранете се често и умерено - разпределете храната в 3 основни приема с 2-3 междинни закуски и намалете обема на порциите;
        3.  Спазвайте определени часове на хранене; вечеряйте не по-късно от 2-3 часа преди лягане;
        4. Увеличете консумацията на плодове и зеленчуци; редовно консумирайте варива и зърнени храни. Тези продукти са бедни на мазнини и богати на хранителни влакнини, които увеличават обема на храната и засилват усещането за ситост;
        5.Избягвайте пикантните подправки и солта;
        6.Пийте най-малко 1,5 л вода и течности дневно;
        7. Намалете консумацията на мазнини и алкохол, тъй като те са висококалорични;
        8. Ограничете консумацията на сладкарски и тестени изделия (пасти, торти, шоколадови десерти, баници и други), тъй като освен въглехидрати те съдържат и голямо количество мазнини;
        9. Движете се ежедневно, като ходите пеша или упражнявате леки физически упражнения.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha