Понеделник, 3 Февруари 2025

Орязват парите за първите 3 дни болничен, 40 лв. повече за майките през втората година

Орязват парите за първите 3 дни болничен, 40 лв. повече за майките през втората година
Публикация   21 Окт, 2017   /     akcent.bg   /     312

Орязването на болничните може да бъде оттеглено

   Кабинетът е склонен да оттегли спорната идея за орязване на първите три дни от болничния, стана ясно от думите на социалния министър Бисер Петков вчера. В проекта на бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2018 г. се предлага първите три дни да се плащат от работодателя, но вместо 70% от заплатата си, болният да получава половината. Мотивът на НОИ е да се ограничат злоупотребите.

  Не се предлага обаче намаляване на осигуровката, която покрива този риск. "Това е една мярка, която е насочена към ограничаване на неправомерното ползване на болнични. Ако тя не срещне подкрепа от страна на социалните партньори, сме склонни да я преосмислим", коментира вчера социалният министър.   

   Работодателите ще плащат само 50% от осигурителния доход за първите три дни болничен, а не 70%, както беше досега. От четвъртия ден НОИ ще продължи да плаща по 80%, както е и в момента.  

Това е заложено в проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за 2018 г..

  Проектът предвижда още през втората година на майчинството да се плаща с 40 лева повече - по 380 лева на месец вместо по 340 лева, както е сега. 

  Увеличава се минималното обезщетение за безработица, но се въвежда таван на сумата и ще се иска по-дълъг осигурителен период за това право. Минималното дневно обезщетение за безработица се увеличава от 7.20 на 9 лева. Въвежда се обаче и максимално дневно обезщетение - от 74.29 лв. дневно. 

  От мотивите към законопроекта става ясно, че идеята е да се сложи таван на парите, които получават българите, работили в чужбина, и няма да засегне останалите без работа у нас. Към юни българите, работили в чужбина, които получават обезщетението си у нас, са 2025 души. Средно те вземат по 1259 лв., което е в пъти по-високо от средното обезщетение за безработните у нас, се посочва в мотивите към законопроекта.

  Предлага се и човек да се е осигурявал поне 12 месеца през последната година и половина, за да получава обезщетение за безработица, а не както е сега - 9 месеца. Очаква се само от тази промяна да бъдат спестени 63 млн. лева. 

   Ще се искат и повече години стаж за различните периоди, в които НОИ плаща обезщетението. Максималното обезщетение - за 12 месеца, ще се полага само при стаж над 15 г., а не при 12, както е сега.

   Максималният осигурителен доход се запазва на 2600 лв., а с него и таванът на пенсиите - 910 лв.

  В проекта е заложено значително увеличение на минималния осигурителен доход на земеделците - от 300 на 480 лева. 

  Не е планирано увеличение на минималната пенсия. През юли всички пенсии ще бъдат индексирани с 3,8% и ще станат 207.60 лева. В законопроекта е включен и специален текст, който гарантира, че индексацията ще е за всички пенсионери и няма да се повтори ситуацията от тази година, когато близо 5000 пенсионери не получиха увеличение. 

   Законопроектът предвижда и промяна при ранното пенсиониране на хората в масовата трета категория. Тези, които имат необходимия стаж, могат да се пенсионират с една година по-рано. В момента НОИ намалява пожизнено пенсията с по 0,4% за всеки недостигащ месец възраст, а от догодина намалението ще е в сила до навършване на годините за пенсия. 

Тагове : болнични ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha