Нова наредба за установяване употребата на алкохол и наркотични вещества от шофьори действа от вчера, предаде БНТ. Кръвни проби за наличие на алкохол ще се вземат в спешните центрове в страната. Тестове пък вече могат да установяват и наличие на наркотик в кръвта дори седмици след употребата.
Добре измитите пеницилинови шишенца, облепени с левкопласт и восък, в които се взима кръв за изследване, отиват в историята. Те са отдавна морално остарели, но старата наредба ги налагаше в практиката, 17 години след като са излезли извън всякакви европейски стандарти.
С новата наредба вакуумните епруветки с консервант и антикоагуант са най-после легитимни - без възможност за груба манипулация на изследванията.
"Успяхме да променим съответната наредба, която затваря в голяма степен вратичките, които съществуваха в предишната наредба, които даваха възможност на пияните шофьори да се измъкват", заяви Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите от катастрофи: .
Нормoтворците се съобразиха с експертите и премахнаха методи за изследване от преди повече от век. Измерването вече се осъществява само със съвременни газхроматографи. Същото е и с изследването за аркотичните вещества, техните аналози и метаболити, някои от които остават в организма седмици след употребата им. Като, например, активното вещество при канабиса - тетрахидроканабинол, който остава в слюнката 30 часа след изпушването на една цигара, а метаболитите му се откриват дори 2 седмици след това в кръвта.
"Дори преди 2 седмици да сте пушили, или да сте се боцкали, въобще не помисляйте да сядате зад волана, защото технологиите ще ви установят и най-малкото ще бъдете лишени от правото да управлявате една или две години или глобени с няколко хиляди лева", предупреждава Владимир Тодоров
Освен в определените от закона случаи, лабораторни тестове вече ще се назначават, и ако шофьорът реши да оспорва показанията на дрегера или полевия тест. Затова и уличеният шофьор ще си ги плаща накрая. Наредбата обаче въвежда и използването на ново техническо средство от контролните органи - това са доказателствените анализатори, които от догодина трябва да се въвеждат поетапно.
Кръв на уличени шофьори вече ще се взима в спешните отделения в многопрофилните болници и филиалите на центровете спешна медицинска помощ. Въпреки протеста на спешните медици, които може и да са твърде заети със спасяването на нечий живот.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай