Публикация 15 Юли, 2017 / akcent.bg / 208 Тамара Миансарова беше на 87 години
Солнечный круг, небо вокруг
Это рисунок мальчишки.
Нарисовал он на листке
И подписал в уголке.
1963 г. Художественият ръководител на джазов квартет Игор Гранов гледа с недоумение към солистката: Ти наистина ли искаш да се явим с тази песен?Тя упорито кимва. Гранов само разперва безпомощно ръце.
Преди пет години, създавайки групата, в търсенето на певица той се спира на бившата солистка на “Мюзикхол” Тамара Миансарова. Момичето има две висши музикални образования, но за искания репортоар - песни на съветски композитори и джазова класика, с нея трябва много да се работи.
Усилията дават резултат - певицата бързо става популярна. Но участие с детска песен на музикалния фестивал в Полша - главния пазар на социалистическия лагер?
Стихът от плаката
Веднъж поетът Лев Ошанин вижда на улицата плакат, на който е написано “Нека винаги има слънце! Нека винаги има небе!” Авторът е вдъхновен от стихчето на четиригодишния Костя Бараников, публикувано още през 1923 г. В главата на поета бързо се ражда ново стихотворение, а музиката към него пише композиторът Аркадий Островски. Песента прозвучава за първи път в изпълнение на Мая Кристалинска.
И ето сега Тамара Миансарова иска с тази песен да се яви на фестивала в Полша. Гранин ѝ казва:
Извинявай, но това е тъпа идея. Даже няма смисъл да губим време за репетиции.
Той възнамерява да се върне към това по-късно, за да убеди Тамара.
Окупираното детство
Тя обаче вече е твърдо решена. Простоватите ошанински стихове ѝ напомнят за детството. Като десетгодишно момиченце тя и майка ѝ опитват да избягат от германските бомби, които се сипят над родния Минск, но не успяват и се връщат в окупирания град.
Всеки ден може да е последен. Глад и страх, страх и глад заедно с наивната детска надежда, че някога над главата пак ще има синьо небе и до нея ще е мама.
За да оцелеят, майка ѝ започва да ръководи детски хор и получава дажба. Затова след освобождаването на Минск е обвинена в сътрудничество с хитлеристите и е арестувана. Останалото само момиче е взето от лелите си, които заминават за Украйна. За радост, всичко свършва благополучно - майката е реабилитирана и всички се връщат в Минск.
Песен извън модата
Преди заминаването за Полша да убедят Миансарова да смени песента се опитват не само Гранов, но и големите началници. Тя обаче е толкова твърда, че накрая те махват с ръка и решават, че тази година участието ще е на олимпийския принцип, при който не е най-важна победата.
През 1963 г. музикалният конкурс се провежда в Гданск, във “Верф Хол”. Чак година по-късно се мести в легендарния амфитеатър “Горска опера” в намиращия се недалеч Сопот.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай