Понеделник, 3 Февруари 2025

Кметове искат сгради културни паметници да се ремонтират от държавата

Кметове искат сгради културни паметници да се ремонтират от държавата
Публикация   02 Юни, 2017   /     akcent.bg   /     683

Кабинетът ще разработва модел за опазване на историческите градски зони

  Кметове на исторически градове поискаха сгради, паметници на културата, да могат да кандидатстват за финансиране по Националната програма за енергийна ефективност. Това стана по време на дискусия "Историческите градове", организирана от Столична община и вестник "24 часа" в петък.
  Освен санкции за собствениците, трябват и стимули за опазване на старите сгради, каза министърът на културата Боил Банов.

                   Харта за спасяване на старите къщи обедини кметове

  За да се съхранят историческите центрове на градовете по време на форума беше подписана харта за създаване на Национална асоциация за развитие на историческите зони в България. Към момента подписи под нея сложиха министърът на културата Боил Банов и кметовете на София, Велико Търново, Русе, Пловдив, Копривщица, Несебър, в които има редица стари къщи, паметници на културата, по-голямата част от които бавно се рушат и отиват в историята.
  Целта е да се направят законодателни промени, които да насърчат собствениците на сгради паметници на културата да ги обновят, а местната власт да участва активно в опазването и развитието на историческите зони.
  След приемането на законодателните промени се предвижда да бъде разработен общ модел на специална политика на опазване и развитие на историческите зони, която да се прилага и ползва от местните власти.
  Ще се работи и за създаване на Национална програма за опазване и развитие на сгради в исторически зони. Предвижда се сътрудничество със сродни обединения на градовете с исторически зони в Европа с цел проучване на опита и добрите практики, които могат да бъдат приложени в България.
  По време на дискусията министърът на културата Боил Банов застъпи тезата, че в момента Законът за опазване на културното наследство е прекалено рестриктивен, което е добре, но в същото време са необходими и стимули за собствениците на такива сгради, за да ги поддържат в добър вид.
  "В момента Законът третира собствениците, като ученици, а държавата и общината са учителите, ние непрекъснато ги държим в ъгъла наказани, а не ги връщаме да се поправят", обрисува образно ситуацията министър Банов. Според него една от причините е, че държавата ни е заседнала в комунистически модел, а пример за това е изливането на бетон върху паметниците. От там насетне тези ученици, които никога не са били поощрявани, няма как да се поправят, смята Банов.
  Затова държавата обмисля въвеждането на финансови механизми за подпомагане на поддръжката на частните сгради, които са обявени за паметници на културата. По този начин може да се балансират тежките рестрикции за опазване на подобни сгради, смята Банов.
  Собствениците на стари сгради трябва да бъдат стимулирани да ги възстановяват с помощта на общината, а не само да бъдат наказвани. За да стимулира възстановяването и обновяването на градските исторически центрове във Франция има данъчни облекчения за всеки собственик, който ремонтира сградата си, разказа френският сенатор Ив Дож по време на дискусията. Той посочи, че Националната агенция за градска реновация също подпомага финансово собствениците и договаря изгодни лихвени проценти, които те да ползват. Ив Дож е автор на закона за опазване на историческите сгради във Франция.
  Министерството на регионалното развитие и благоустройството има няколко финансови инструмента, с които може да помага на общини и Министерството на културата за възстановяването на исторически паметници, каза регионалният министър Николай Нанков.
   "Град с история" е името на програмата, разработена от Столична община и Общинска банка, по която ще се отпускат евтини заеми на собственици на сгради паметници на културата, за да ги възстановят. По нея ще се финансира до 70% от пазарната стойност на имота при ниски лихви. Това е първият подобен специален кредитен продукт в България, каза Фандъкова.
  Министърът на регионалното развитие смята, че е необходимо да се въведе по-строга административно-наказателна отговорност за собствениците на сгради, които са паметници на културата, и отказват да ги възстановят и поддържат.

 
Той планира да бъдат премахнати облекченията за проектиране на реконструкцията на историческите сгради. В момента за тях се предвиждат облекчения в земетръсните норми, а това не е редно спрямо живота на хората, които ги обитават, смята Нанков.
  Според кмета на Велико Търново Даниел Панов, където има около 1600 недвижими културни паметници, най-големият проблем е узаконяването на проектите за реставрация и ремонт на стари къщи и фасадите им. Панов смята, че предвидените наказания в закона, ако не се опазват паметниците, са ниски – от 1000 до 3000 лв.
  Другият проблем е дигатализацията на информацията с паметници на културата у нас. Не може информацията за културното наследство да е на хартия, трябва максимално бързо да се дигитализира, призова кметът на Велико Търново.


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha