Сряда, 15 Януари 2025

Четири сгради на образователната инфраструктура успешно реновирани по проект за повишаване на енергийна ефективност

Четири сгради на образователната инфраструктура успешно реновирани по проект за повишаване на енергийна ефективност
Публикация   15 Март, 2017   /     akcent.bg   /     741

   В Зала „Св. Георги“ на Община Русе днес се проведе заключителна пресконференция по проект „Мерки за повишаване на енергийната ефективност в четири сгради от образователната инфраструктура на гр. Русе“, финансиран по договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с рег. №BG04-02-03-044-010 от 18.08.2015 г.

   На събитието присъстваха заместник-кметът по европейско развитие д-р Страхил Карапчански,  Дарина Александрова - директор на ДГ „Незабравка“, представител от ОУ ,,Любен Каравелов“,  Емил Тюлеков – директор на ОУ „Никола Обретенов“ и  Добромира Николова – директор на СУЕЕ „Св. Константин – Кирил Философ“.

    По време на пресконференцията бяха презентирани резултатите от проектните дейности в сградите на ОУ „Любен Каравелов“, СУЕЕ „Св. Константин Кирил Философ“, ОУ „Никола Обретенов“ и ДГ „Незабравка 2“: изградени нови отоплителни инсталации в помещенията, в които до момента не е имало такива;  монтирани радиатори и индивидуални терморегулиращи вентили; изградени вентилационни инсталации и хидравлични модули за независимо захранване на отделните клонове на вътрешната отоплителна инсталация; подменен  неработещ котел с нов водогреен газов котел и други. С реализацията им, Община Русе надгражда постигнатите резултати в два приключили проекта през 2012 г и 2013 г. – „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сградите на седем училища на територията на гр. Русе“, финансиран по ОП „Регионално развитие“ и „Прилагане на мерки за енергийна ефективност на обект детска градина „Незабравка – 2“, финансиран по Националния доверителен Екофонд, в рамките на които са изпълнени основни мерки за енергийна ефективност – ремонт на покрив, подмяна на дограма и полагане на топлоизолация.

   С изпълнението на проекта, разходите за отоплението на четирите сгради бележат спад с между 20 и 40%, а емисиите на парникови газове са редуцирани чрез въвеждане на мерки за енергийна ефективност.

   „Надграждайки този проект и създавайки добри условия и перспективи за образователната инфраструктура в града, постигнахме качествен и устойчив резултат“, коментира д-р Карапчански и благодари на целия екип за ползотворната работа и сътрудничество.

   Проектът се реализира в рамките на програма BG04 „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“, процедура BG04-02-03 „Повишаване на енергийната ефективност и използване на възобновяема енергия в общински и държавни сгради и локални отоплителни системи“, финансирана по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha