Чудили ли сте се някога дали получавате заплатата, която заслужавате? Ако до сега не сте си задавали този въпрос, има голям вероятност трудът ви да е бил недооценен.
Не правете грешката да вярватe безусловно в идеята, че получавате справедливо заплащанe.
Отделете малко време, за да проучите сектора, в който работите и да разберете какво е нормалното заплащане, което получават служителите със сходни на вашите професионални задължения. Може да останете изненадан от информацията, която ще намерите.
От сайта за управление на личните финанси на GOBankingRates предлагат 4 въпроса, които да ви помогнат да разберете дали получавате подобаващо заплащане за вашата работа.
1. Има ли хора във вашата компания, които изкарват повече пари от вас при сходни задължения?
Не е лесно да достигнете до подобна информация, но ако все пак успеете, ще получите много ценни знания, които ще променят начина, по който гледате на вашата работа. Имаше период от моя живот, в който успях да разкрия, че компанията, за която работех по това време, плащаше два пъти по-голяма заплата на човек, който вършеше същата работа като мен.
Питате се как да използвате подобна информация?
Първият ви инстинкт е да се нахлуете в кабинета на вашия шеф и да му потърсите сметка за случващото се. Това обаче не е най-добрия подход, ако искате да коригирате несправедливата практика.
Моето решение беше да предоставя разумни доводи за удвояването на моята заплата, без дори да споменавам името на въпросния колега, изкарващ двойно по-голям доход от моя. В края на краищата, тази стратегия ми донесе успех.
Ако базирате молбата за повишение на факта, че някой друг изкарва повече от вас, ще изглеждате дребнави и завистливи. Вместо това, поставете фокуса върху стойността на вашата собствена работа.
2. Какво е заплащането, което другите компании предлагат за вашата работа?
Разгледайте обявите за работа, в които се търсят хора със сходни на вашите умения и опит, за да получите добра представа за заплащането, което трябва да очаквате от вашия работодател.
По време на професионални изложения и пресконференции, потърсете колеги от вашата сфера на работа, от които да получите допълнителна информация за състоянието на индустрията и условията в конкурентните организации.
Не забравяйте и за възможностите на виртуалната мрежа. Може да научите много от едно кратко онлайн проучване. Друг вариант е да посетите лично някои от конкурентните организации и да попитате за предложения за работа.
По този начин, освен,че ще имате добра идея за конкурентните условия на работа, ще получите и допълнителен довод, който да използвате в преговорите за повишаване на вашата заплата.
3. Усвоили ли сте нови умения наскоро?
Независимо дали става въпрос за професионално обучение, поемане на нови отговорности или курсове за развитие на уменията, които вече притежавате, важен е фактът, че търсите самоусъвършенстване и растеж. Това ви прави по-ценни за вашия работодател, в отговор на което може да очаквате и повишение на вашата заплата.
За да се стигне до тук обаче, вие трябва да поемете инициативата и да покажете, че това, което компанията получава от вас е жизненоважно за нейния успех и, че повишената цена, за която сте готови да го правите, си заслужава.
Опитайте да използвате новите си умения, за да спестите на фирмата част от разходите и да увеличите приходите, които директно ще се отразят върху вашето заплащане.
4. Какво предлага вашата компания на новите кандидати, заемащи позиции, подобни на вашата?
Ако компанията ви е открила нови позиции, подобни на вашата, имате чудесен шанс да съберете ценна информация. Разгледайте обявите за работа, публикувани от вашия работодател.
Има голяма вероятност те да включват границите на очакваното заплащане, което ще ви даде относителна идея за това, колко би предложила вашата компания на новите кандидати за работа, които имат умения подобни на вашите. Използвайте тези знания, за да поискате заслуженото повишение.
Минда Зетлин, съавтор на „The Geek Gap"
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай