Времето е стока. Мнозина биха казали, че то е най-ценна стока, с която разполагаме.
Това обаче не пречи на съществуването на множество погрешни схващания за времето.
Една от най-големите заблуди е, че по някакъв начин може да пестите време. Истината е, че времето може да се изразходва, но не и да се спестява. Няма начин да си го върнете, след като сте го използвали и няма как и къде да го съхраните някъде, за да го изпозлвате в бъдеще.
Това, което може да направите е да „създадете време“ и сега ще ви покажа как да го направите.
Прекарал съм дълги часове, анализирайки и изучавайки навиците на милиардери като Ричард Брансън, Опра Уинри, Марк Кюбан, Илон Мъск и Уорън Бъфет. Всички те споделят сходен начин на мислене, когато става въпрос за магическия ресурс, който наричаме време.
Много хора не знаят как да управляват своето време и прахосват ценни мигове за незначителни неща. Именно способността да контролирате часовете и минутите, с които разполагате е нещото, което може да ви отведе по-близо до клуба на милиардерите.
Това са 5 неща, които трябва да знаете за времето.
1. Разсейването е загуба на време
Всички милиардери, които наблюдавах, поставят концентрацията на първо място. Разсейването с неща, които нямат особено значение за вашия живот е равносилно на загуба на време или най-малко на негова неползотворна употреба.
Например, в момента, в който отворите Facebook и започнете безцелно да превъртате страниците с постове и статуси, вие се разсейвате. Преди да се усетите, вече сте изгледали няколко видеоклипа и търсите допълнителна информация за неща, които не ви касаят по никакъв начин
Уорън Бъфет има страхотен метод, който помага за поставянето на акцент върху най-важната цел. Той съветва хората да изброят 25-те най-важни неща, които искат да постигнат в своя живот. След това ги кара да изберат 5-те най-значими от тях. Повечето хора казват, че искат да се фокусират най-вече върху постигането на първите по-важност и, че от време на време обръщат внимание на останалите 20.
Бъфет обаче настоява, че тези 20 са второстепенни и, че трябва да бъдат поставени в списък за неща, които „трябва да бъдат избягвани на всяка цена“, докато не завършите първите пет.
2. Записването на целите увеличава шансовете за успех
Да имаш целие е изключително важно. Или знаете за какво се борите или вече сте изгубили. Ако имаше начин да размахаме магическа пръчка и препрограмираме мозъка си, така че да бъдем по-продуктивни, стремежът към постигането на нещо значимо играе точно тази роля.
Според Джон Асараф, автор на „The Secret” и „Neurogym”, вероятността да постигнете своите цели нараства с цели 42%, след като ги запишете на физически носител. В момента, в които видите мечтите си, изписани на лист, те стават много по-реални и изглеждат постижими.
Един от най-големите проблеми, който мъчи предприемачите, е незнанието и несигурността, идващи от въпроса къде да фокусират енергията си. Те опитват да постигнат 100 неща наведнъж, вместо да се съсредоточат върху конкретни цели.
Вече знаете кои са най-важните цели във вашия живот, не се разсейвате и не си губите времето с глупости. Въпреки всичко това, времето продължава да не ви стига, за да направите всичко, което искате. Питате се какво следва?
3. Дайте повече власт в ръцете на другите, като им позволява да поемат отговорност
Това може да бъде много трудно за изпълнение, но практика е изключително важно. Ако обичате да работите сам, създавайки ситуация от типа „one man show”, винаги ще разполагате само с 24 часа на ден, за да реализирате своите цели.
Ако обаче наемете дори и един допълнителен човек, вече имате 48 часа в рамките на денонощие. Разбира се, броят на часовете нараства със същите тези 24 с всеки човек, който добавите към групата. От тези 24 часа, може да очаквате средно между 5 и 7 продуктивни часа работа от всеки човек, които сте наели.
Големият въпрос в случая е как да накарате служителите ви да останат с вас. Тук се обръщам към Ричард Брансън, който казва: „Обучете хората достатъчно добре, така че да могат да напуснат, отнасяйте се с тях достатъчно добре, така че да не искат.“
4. Използвайте новите технология вместо хора
Хората не винаги са отговорът. Често пъти е по-лесно да се използвате модерна технология, вместо да прибягвате до човешка намеса. Автоматизацията е нещо, което работи във всички видове бизнес. Преди обаче да се обърнете към автоматизацията, трябва да се уверите, че вашата работи безпогрешно и ефективно, ако не искате да превърнете един малък проблем в значително по-голям.
„Първото е правило при използването на технологии в бизнеса, че всяка автоматизация, приложена в ефективна операция, ще увеличи многократно ефективността на бизнеса. А второто е, че всяка автоматизация, приложена в неефективна операция, ще увеличи многократно неефективността.“, казва Бил Гейтс.
5. Не се страхувайте да защитавате непопулярни позиции и идеи
Милиардери и преуспелите хора са известни с това, че не обичат да следват правилата. Зад всяко правило има поне един милиардер, който е готов да го наруши.
Бил Гейтс, например, е известен с това, че чете имейлите си на отделен монитор, който се използва само за тази цел и няма нищо друго, което да отвлича вниманието от основното му предназначение. Илон Мъск, от друга страна, се слави с това, че отговаря на имейли по време на среща или едновременно с провеждане на разговор.
Брайън Д. Еванс, основател на BDE Ventures and Influencive
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай