Вторник, 14 Януари 2025

Божидар Данев: Бюджет 2017 е на изоставащото развитие

Божидар Данев: Бюджет 2017 е на изоставащото развитие
Публикация   30 Окт, 2016   /     akcent.bg   /     664

   Според изпълнителния председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев бюджет 2017 г. е бюджет на изоставащото развитие, без яснота за политиките, целите и ефективността на разходите.

  „Ръстовете, които са предвидени, отдалечават българската икономика от средното ниво за Централна и Източна Европа”, посочи той.

   Затвърждава се последното ни място между страните членки на ЕС по БВП - по размер на човек от населението, по доходи, по инвестиции, по образование, по качество на здравното обслужване, смята председателят на БСК.

   Според него настоящият ръст на БВП не е вследствие на реформи, а е резултат от външни фактори, в т.ч. - ръст на износа и дефлация, която разширява вътрешното потребление.

   „По наши изчисления при сегашните размери на БВП (като синтетичен показател) България трябва да постигне ръст не по-малко от 4,23 на сто, за да се намалява разликата между средното ниво за страните от Централна и Източна Европа по БВП на човек от населението, включително и по паритет на покупателната способност. Така например Румъния реализира очакван ръст за 2016 г. от 6 на сто, Чехия - 4,5 на сто, Полша - 4 на сто, при значително по-големи обеми на БВП”, допълни той.

   Според Данев бюджет 2017 е с обявени приоритети, но без конкретни цели, по които да се следи за ефективността на изразходваните средства.

   Той смята, че специално внимание трябва да се обърне на сектор „Отбрана и сигурност”, където е предвидено разходите да нараснат с над 800 млн. лв. и да надхвърлят бюджетирането на секторите „Образование” и „Здравеопазване”.

  „За ефективността на тези нереформирани сектори може да се съди по следните показатели - за разкриване на едно престъпление през 2010 г. бюджетът е изразходвал 2350 лв., а през 2015 г. - 4200 лв., т.е. имаме почти двоен ръст”, допълни Данев.

   Според него продължава 26 години политиката на централизация на финансовите ресурси. Данев допълни, че има утежняване на регулациите и размера на таксите. За периода 2015-2016 г. има ръст на приходите от таксите с 11 на сто, а се предвижда за 2017 г. нов ръст със 7,6 на сто.

  Той отново припомни позицията на бизнеса за минималната работна заплата и четирите й последователни административни увеличения, които не подкрепят.

Демографската политика, която е от основно значение за националното развитие, няма своето приоритетно и числово присъствие в бюджет 2017, както и в тригодишната бюджетна рамка.

„Предвиденият ръст на заетостта за 2017 г. е само 0,6 на сто, а този на осигурените - само 0,06 на сто”, допълни Данев.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha