Понеделник, 14 Октомври 2024

1 млрд. долара прави годишно ИТ бизнесът в България

1 млрд. долара прави годишно ИТ бизнесът в България
Публикация   19 Окт, 2016   /     akcent.bg   /     327

“Файненшъл таймс”: България иска да стане технологична столица на Балканите

  ИТ бизнесът в България прави по 1 млрд. долара годишно, като над 50% от парите идват от износ. Това сочат данните на Българската асоциация на софтуерните компании. Според нея технологичният сектор вече дава близо 2% от БВП на страната. Ако се добави и аутсорсингът, то тогава делът в БВП се качва на 3%.

   Секторът на информационните и комуникационните технологии в България има над петкратен ръст за последните 10 г. и трикратно увеличение на дела от БВП, твърдят от Министерството на икономиката. В този бизнес били заети 35 000 души, имало потенциал за още 30 000 работни места Компаниите в ИТ сектора били близо 7000. Според министъра на икономиката Божидар Лукарски предимствата на ИТ и аутсорсинг секторът вече са убедили редица световни компании да изберат страната ни за своята дейност – “Майкрософт”, “Сиско”, HP, IBM, “Луксофт”, VMware, К60, “Експериан”, “Прогрес” и редица други. От асоциацията на софтуерните компании допълват, че в сектора няма сива икономика, компаниите си плащат данъците, условията на труд са добри.

   Според в. “Файненшъл таймс” България се опитва да се превърне в технологичния център на Балканите. Изданието посочва, че завършилите компютърни науки и инженерни специалности вече не мигрират масово към САЩ и Германия. Компаниите от ИТ сектора твърдят, че ако има повече подготвени кадри, бизнесът им може да се удвои. Предимствата на България за осъществяване на дейност в ИКТ и аутсорсинга са благоприятната данъчна система, по-ниските разходи за труд, наличието на квалифицирана работна ръка, широколентовият интернет и близостта до основните пазари на Западна Европа, твърдят от Министерството на икономиката.

  Нашата сила е в това, че вече имаме две поколения инженери с добра основа в сферата на проучванията и развитието, коментира пред “Файненшъл таймс” Даниел Томов, основател на “Илевън” - акселератор, подкрепян от ЕИФ и “Джереми”. Изданието посочва още, че София и Пловдив са се превърнали в процъфтяващи аутсорсинг центрове, които осигуряват работа на хиляди, завършили ИТ специалности. Някои от тях разработвали продукти, които привличат вниманието на експерти и на чуждестранни рискови инвеститори. Вестникът посочва още, че към ИТ сектора има все по-голям интерес от инвеститори Любен Белов, съосновател на “Ланчхъб” – акселератор, подкрепил повече от 40 стартиращи компании, използвайки европейски фондове, твърди, че инвестициите се увеличават. “Невек” и друг фонд за подкрепа на ИТ компании, който заедно с ЕИФ дава между 300 000 и 3 млн. долара за проект.

   Това, което до известна степен притеснява предприемачите, е недостиг на хора с достатъчно умения Един от начините България да поддържа растежа бил да привлича хора с умения от страни извън ЕС, от съседните Сърбия и Македония, дори от Русия и Украйна. От асоциацията на софтуерните компании пък предложиха наскоро да финансират с 500 хил. лева обучението на 6000 програмисти още в гимназията. От асоциацията твърдят, че ако се осигурят достатъчно подготвени и опитни ИТ специалисти в България, бизнесът може да бъде удвоен.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha