Всички страни знаят, че рано или късно въглеводородите ще поскъпнат. Самият Путин каза, че в момента липсват инвестиции за разработване на нови находища, а когато няма инвестиции, в един момент ще се получи недостиг на производството на въглеводороди и в този случай неминуемо пазарът ще направи така, че цената да расте стремително нагоре. Това каза за предаването БНР енергийният експерт Валентин Иванов, който представи страната ни на Световния енергиен конгрес в Истанбул.
Министърът на икономиката на Саудитска Арабия казва следното нещо: "Цената на петрола неминуемо до края на годината ще стане около 60 долара", където те смятат, че това е неговата пазарна цена. Разбира се, пазарът е много относително понятие поради факта, че имаме един голям картел наречен ОПЕК. Там беше всъщност председателят на ОПЕК. Всички почти са съгласни, че трябва да ограничат по някакъв начин, за да може цената да се повиши до такива стойности, че за да може да се инвестира. Разбира се шистовата революция в САЩ разбърка много нещата и обърка решенията на този картел, така че да влияят силно върху цената на горивата, което неминуемо ще доведе до много промени. Говори се за следното нещо – LNG - терминалите, които засега са скъпи и не се иска да се инвестира в тях, тепърва ще бъдат инвестирани, защото ще се очаква газ, както от САЩ, така и от Алжир, така и от по-далечни дестинации - Катар, които нямат възможност да доставят газ до Европа, именно LNG-термитналите ще бъдат революцията на Европа по снабдяването и диверсификацията и сигурност на доставките, разбира се.
Турски поток не е бил сред основните акценти на форума, сподели Иванов. Засега очакванията са той да задоволи нарастналото търсене в Турция
Най-големите участници на газовия пазар- норвежката, италианската, германската газови компании казаха, че "Турски поток" всъщност нищо не допринася за доставките на Европа - нито за сигурността, нито за количества, нито за цената. Засега намеренията на "Газпром" са да прокарат една първоначално, две тръби окончателно по трасето за Турция, но тя въобще не беше акцент. Турски поток, в сравнение със световната енергетика, е такава дребна частичка, че никой не се интересува просто от нея.
Що се отнася до твърденията, че Турция ще измести страната ни и южната ни съседка ще е основният газоразпределителен център в региона, Валентин Николов казва.
Турция, така или иначе, ще създаде този газов хъб, не за друго, азащото тя фактически е на пътя на всички газови потоци - и от Иран, и от Ирак, и от бъдещо находище голямо, което е между Израел и между Кипър, а разбира се и Азърбайджан. Всички трасета минават през Турция, така че Турция си е единствен хъб. Те вече се отказаха от намерението да бъдат купувачи на газа, който отива на южната им граница и на продавачи на северната граница откъм Европа. Ердоган специално каза: „Ние не произвеждаме газ, за да бъдем продавачи, ние ще бъдем транзитьори. Затова ние ще бъдем естествен хъб“.
България обаче има шанс също да бъде Хъб на европейска територия поради местоположението си, допълни той.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай