Понеделник, 13 Януари 2025

От 26.Х. приемат агропроекти за 237 млн. евро

От 26.Х. приемат агропроекти за 237 млн. евро
Публикация   10 Окт, 2016   /     akcent.bg   /     562

Заявления ще се подават до 7 декември

   Вторият и най-вероятно последен прием на проекти по подмярка 4.1 - “Инвестиции в земеделски стопанства” от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. ще стартира на 26 октомври, пише в заповед на министъра на земеделието Десислава Танева. Заявления ще се приемат до 7 декември. Бюджетът за субсидии, който ще бъде разпределен, е левовата равностойност на 237 млн. евро, или около 474 млн. лв.

     Този втори прием стартира с няколко новости за стопаните. За първи път ще са допустими Помощта за пчелно семейство се увеличава от 7 на 11 лв., реши фонд “Земеделие”. инвестиции за напояване Субсидии ще се дават и за покупка на техника, която ще се използва за обработка на почвата и прибиране на реколтата. Сред тях могат да бъдат трактори - колесни и верижни, както и специализирани самоходни машини - силажокомбайни, зърнокомбайни и др. Фермерите могат да кандидатстват и за друг вид машини и сменяема прикачена техника. Във втория прием за първи път ще бъдат допустими и разходи по проекти за колективни инвестиции, представени от признати групи или организации на производители.

    За втория прием максималната инвестиция се намалява от 1,5 на 1 млн. евро. Допустимият размер на проектите за земеделска техника си остава 500 000 евро. Приоритетните сектори, които ще получават повече точки при оценката, продължават да бъдат прозводството на плодове и зеленчуци, животновъдни ферми и биоземеделие. Предварителните очаквания са и този път подаването на заявления да премине при свръхинтерес от страна на фермерите. В първия прием бяха подадени близо 3400 проекта за общи инвестиции от над 2,1 млрд. лв. и искана субсидия за 1,2 млрд. лв. За да се отговори на този свръхинтерес, подадени заявления за подпомагане от първия прием по подмярка 4.1 може да получат финансиране при условията на наддоговаряне.

  То се отнася за проекти на стопани, които са получили между 33 и 38 точки по критериите за оценка. Финансовият ресурс ще бъде осигурен при наличие на неусвоените средства от определения бюджет от левовата равностойност на 150 млн. евро по първия прием на мярката през 2015 г. Наддоговарянето трябва да е в рамките на 49 455 360 евро, което представлява до 30% от размера на бюджета по мярката.

   13 млн. лв. се отпускат за животни

    Животновъдите ще получат държавна помощ de minimis в размер на 13 130 979 лв., реши УС на фонд “Земеделие”. Минималната помощ се отпуска на регистрирани стопани по Наредба №3 от 1999 г., които отглеждат крави и/или юници, биволици, малакини, овце и кози майки. Размерът на индивидуалната помощ е определен на 25 лв. за крава/юница/ биволица/малакиня и 6 лв. - за овца майка/коза майка. На de minimis подлежат земеделски стопани, които са заявили животни по поне една от схемите за обвързано с производството подпомагане или по схемата за преходна национална помощ за овце майки или кози майки за кампания 2016 г. Фермерите трябва да отглеждат в стопанствата си минимум 5 крави, юници, малакини или биволици, като максималният брой на подпомагане е до 200 животни. Изискването за овцевъди и козевъди е да отглеждат най-малко 10 животни, като на подпомагане подлежат не повече от 500 овце или кози майки за едно стопанство. За всички кандидати важи изискването да имат заявени не повече от 10 дка постоянно затревени площи за едно животно или да не са заявили такива площи за подпомагане.

    Заявления за държавна помощ de minimis животновъдите могат да подават от 11 до 21 октомври в отделите “Прилагане на схеми и мерки за подпомагане” на областните дирекции на фонд “Земеделие”. Срокът за изплащане на помощта е до 4 ноември. Индивидуалният таван за подпомагане по de minimis за един стопанин или предприятие, не може да надхвърля левовата равностойност на 15 000 евро (29 337,45 лв.) за период от три бюджетни години (2014-2016 г.).

    Осигурени са още 1 млн. лв. за вредители по трайни насаждения

   На свое заседание управителният съвет на фонд “Земеделие” утвърди допълнителен финансов ресурс от 1 млн. лева за есенния етап от схемата за държавна помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период. Средствата са за закупуване на препарати за ускоряване на процесите на гниене на листата през зимния сезон, които се прилагат в периода на масов листопад през есента. Помощта се предоставя под формата на компенсиране на част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи семкови и костилкови овощни видове, ядоди и малини. В есенния етап по схемата се подпомагат разходи до 100 лева на хектар (с ДДС). Основната цел на държавната помощ е да се ограничат максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители по трайните овощни насаждения, както и по насажденията с ягоди и малини.

     Финансиране в есенния етап ще се предоставя на малки и средни предприятия - регистрирани земеделски стопани на овощните култури, ягоди и малини.
    Заявления за подпомагане ще се приемат от 4 до 18 ноември в областните дирекции на фонд “Земеделие”. Срокът за отчитане на извършените дейности във връзка с есенните пръскания е 30 ноември, а за сключване на договори и изплащане на средствата по държавната помощ - 19 декември 2016 г. Декларираха 15 000 дка за помощ срещу доматения молец 206 земеделски стопани заявиха 14 561 дка за 2016 г. по схемата за държавна помощ за компенсиране на разходи, свързани с изпълнение на мерки по Националнатата програма от мерки за контрол на доматен миниращ молец - Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera), съобщи фонд “Земеделие”. През миналата година за борба с вредителя по доматите са изплатени 1 990 235 лв. на 214 земеделски стопани. В срок до 21 октомври кандидатите по схемата трябва да представят отчетни документи за закупените и приложени продукти и средства за растителна защита за контрол на доматения миниращ молец. Срокът за сключване на договорите и за изплащане на помощта е 30 ноември.

    Общият бюджет по схемата за 2016 г. е в размер на 1 млн. лева. Със средствата се компенсират разходите на зеленчукопроизводителите за закупуване на продукти и средства за растителна защита срещу доматения миниращ молец. Размерът на помощта за един кандидат за тази година ще се определи след администриране на допустимата за подпомагане площ. Когато сумата на заявените средства надхвърля размера на определения годишен бюджет, се определя коефициент на редукция, с който се преизчислява размерът на помощта на всеки заявител. Дават повече пари на пчелари Одобрените кандидати за помощ de minimis за подкрепа на пчеларите през 2016 г. ще получат финансиране до 11 лв. на пчелно семейство в рамките на утвърдения за годината бюджет. Това реши на свое заседание УС на фонд “Земеделие”.

    Общият бюджет по схемата за тази година е 4 379 000 лв., а индикативният размер на подпомагане за едно пчелно семейство беше 7 лв. В утвърдения срок за прием, който приключи на 26 септември, бяха подадени 3381 заявления за подпомагане на близо 386 000 пчелни семейства. Това даде възможност да бъде увеличен размерът на финансовата помощ за пчелно семейство до 11 лв. Срокът за сключване на договорите и изплащането на помощта е от 17 до 31 октомври. По-висок размер на de minimis ще получат пчеларите, подали валидни заявления за кандидатстване в определения за прием срок, които отглеждат между 20 и 200 пчелни семейства, като за стопаните с над 200 пчелни семейства финансиране се дава за първите 200. Задължение на пчеларите е да запазят 80 на сто от броя на пчелните семейства, за които е получена помощта, като до 1 декември представят заверен ветеринарно-медицински дневник на пчелина за извършен задължителен есенен профилактичен преглед на пчелните семейства.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha