За първи път след деноминацията на лева през юли 1999 г. активите на банковата система в България превишиха 90 милиарда лева. Това показват най-новите данни на Централната банка.
Само за месец балансовото число на търговските банки се увеличи с 677 млн. лв. и вече е 90,078 млрд. лв.
Ако се върнем към края на юли 1999 г., когато банковата система все още се съвземаше от хиперинфлацията и масовите фалити, активите бяха 7,476 млрд. лв. Оттогава увеличението е 12 пъти.
Какво има в баланса на банките
Активите на кредитните институции се състоят основно от сумата на раздадените заеми. В банковото счетоводство кредитът е актив, защото е основен източник на приходи (от лихви), а депозитът е пасив, тъй като за парите се плаща (пак лихви) на клиентите.
Към края на август в банковата ни система има:
- 8,729 млрд. лв. жилищни кредити на домакинства;
- 8,729 млрд. лв. потребителски заеми на домакинства;
- 33,026 млрд. лв. кредити на нефинансови предприятия (бизнеса);
- 10,265 млрд. лв. кредити към други банки;
- 1,994 млрд. лв. кредити към други финансови институция (извън банковия сектор);
- 12,463 млрд. лв. в БНБ (съгласно законовите изисквания);
- 581 млн. лв. кредити към държавата;
В дебелите иконономически книги пише, че натрупването на спестявания е в основата на бъдещ ускорен стопански растеж. Само че в България има други мощни фактори, които пречат на икономиката да отключи потенциала си.
Сред тях са изключително негативната демографска тенденция (топящото се като сняг население), неефективната съдебна система, неразумното и корупционно харчене на държавни пари (справка - големите енергийни проекти) и проблемният "банков надзор", който си затвори очите за "черната дупка" КТБ (за изплащане на гарантираните депозити държавата трябваше да извади 1,7 млрд. лв.).
В телевизионно интервю преди дни управителят на БНБ Димитър Радев призна, че е имало проблеми в банковия надзор, когато е встъпил в длъжност, но сега най-важното звено в системата било в много по-добра кондиция – и като модел на управление, и като организация, и като капацитет.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай