Много млади предприемачи се надяват един ден да станат милиардери. Първо обаче те трябва да си отговорят на въпроса „Как тези богаташи са натрупали своите състояния на първо място?“. Тази карта на сайта How Much ще ни покаже.
Размерът на страните в нея се определя от общия брой на милионери в света. Обособени са 5 вида богаташи – такива, които са получили наследство, създали са компании, собственици и мениджъри, хора с политически връзки и такива от финансовия сектор. Данните са извлечени от Института за международна икономика „Петерсън“ на базата на този доклад.
Първото и най-очевидно заключение, което можем да си извадим от картата е, че най-големият брой милиардери живеят в САЩ. Най-гигантската икономика в света включва близо 30 процента от милиардерите на Земята. Тамошното им разпределение е приблизително равнопоставени (с изключение на тези с политически връзки). Само 3,8 процента от американските милиардери са натрупали състоянието си чрез политическа кариера или базирани на ресурси начинания.
Китай – втората най-голяма икономика на света – пък разполага с доста малко милиардери, които са с наследствено богатство. Преди икономическия бум на страната преди няколко десетилетия, тя бе изключително бедна. Бързият растеж на икономиката й обаче спомогна за появата на над 200 милиардера. Около 40 процента от тях са основатели на компании, а около ¼ - собственици на компании или мениджъри.
Точно обратното се вижда в Южна Корея – цели 74,1 процента от тамошните богаташи са наследили парите си от своето семейство. В Япония пък по-голямата част от милиардерите са основатели на компании (63 процента).
Тенденцията в Южна Корея се наблюдава и в Европа. Поне до известна степен. С изключение на Великобритания, голяма част от милиардерите в по-заможните държави са наследили богатството си. В Дания този процент е 83,3, в Германия – 64,7, а в Швеция – 63,2.
The World Map of Billionaires via Howmuch.net
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай