Петък, 27 Декември 2024

“Монд”: Европа се страхува от колапс

“Монд”: Европа се страхува от колапс
Публикация   24 Септ, 2016   /     akcent.bg   /     747

“За първи път от съзнателния ми опит на европейско сътрудничество ми изглежда, че проектът може да се провали”, написа Франс Тимерманс, вторият човек в Европейската комисия, в книгата си “Братство”

    На проведения в началото на септември в Италия форум “Амброзети” холандският социалдемократ в известна степен смекчи своето изявление, но това не променя фактите: ЕС се сблъска с толкова много кризи, че може и да не се справи. Под заплаха ли е Европа, пита Енрико Лета, бившият италиански премиер, а сега сътрудник на Парижкия институт за политически изследвания и президент на Института “Жак Делор”. “Да. При това всичко може да бъде и по-зле...

   Икономическа криза, мигрантска криза, тероризъм, Брекзит - всичко това подкопава самата идея за европейския проект. Ситуацията е безпрецедентна.” Той рисува мрачна картина: “Много се страхувам, че ще си останем при статуквото, ще дочакаме резултатите от изборите в Германия и Франция и в крайна сметка ще загубим Европа.” Нашите лидери, както в Брюксел, така и в своите държави, съсредоточават вниманието си върху процедурите, а не върху задачите, с което формират образа на безсилие и безпомощност в момент, в който Европа трябва да демонстрира сила, е мнението на анализатора Жан-Доминик Жулиен, президент на фонда “Роберт Шуман”. Той се надява да види повече съвместни действия, независимо от “смъртоносната отрова” за единството на Европа: става дума за “малките частни клубове” от рода на Вишеградската четворка (Полша, Словакия, Чехия и Унгария), които могат да обединят страните от Южна Европа, лидерите на социалдемократите, страните край Северно море...

  “Една от причините за неприемане на по-широка интеграция от общественото мнение е в това, че у нас не сме мислили за такова помирение”, отбеляза Марио Монти, бивш италиански премиер, ръководител на експертна група, която се занимава със средствата за финансиране на ЕС. Според Тиери Шопен и Жан-Франсоа Жаме, автори на статията “Бъдещето на европейския проект”, досегашната формула, според която кризите са придвижвали напред Европа, се е счупила.

    Кризите вече не създават нова политическа енергия, която би ни подтикнала напред, смятат авторите. “Когато не се приемат сериозно тези изисквания, значи се приема рискът, че това могат да направят радикалните политически сили”, пишат те в статията. Според тях европейският проект трябва да бъде преосмислен, за да бъдат защитени гражданите от “ексцесии или слабостите на политическите и икономическите системи”. Каквато и да е, Европа трябва да постави пред себе си стратегически цели, казва Енрико Лета.

   На фона на мигрантската криза, тероризма и дестабилизацията на съседни страни, тя не може да се ограничи само с осъждането и ограничаването на загубите. “Великобритания излезе от съюза, защото ЕС не пожела да реши сирийския въпрос”, казва той. Според него влияние е оказала не имиграцията от Източна Европа, а кадрите на хаоса в Гърция, Лампедуза и в Кале.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha