Технологичният и иновационен център ще заработи на 8 септември
Фото: "Капитал"
Белгийската група Ecophos открива в Девня първата в света международна демонстрационна база за разработки в производството на фосфати. Технологичният и иновационен център "Технофос", наречен на името на местното дружество на Ecophos, ще заработи на 8 септември, като идеята е да привлича производители на фосфати от целия свят. Инвестицията в проекта е 10 млн. евро, а изпълнението е отнело три години.
Спирка за ноу-хау
Центърът ще разполага с пилотна инсталация, която включва всички модули на технологичния процес и може да демонстрира цялостните решения, които компанията предлага на клиентите си, съобщиха от "Технофос". В Девня ще бъде демонстрирана също технологията за извличане на фосфор за индустрията от скали с ниско съдържание, при която се намаляват използваните природни ресурси и се щади околната среда. Групата Ecophos притежава патента върху нея, а автор на разработката е основателят и главен изпълнителен директор на белгийската компания Мохамед Таким.
"С проекта си в България даваме дом за демонстриране на една изцяло нова технология и вярваме, че Девня ще се превърне в задължителна спирка на компаниите от фосфатната индустрия, които търсят ноу-хау", каза Таким, който е и управител на "Технофос". По думите му посетителите на иновационния център ще разчитат и на експертизата на специалистите там.
В проекта в Девня белгийската група е инвестирала 10 млн. евро. Изпълнението е отнело три години и 20 хил. часа проектиране. Технологичният и иновационен център е разположен на територия от 28 хил. кв.м собствен терен, уточниха от "Технофос". Площта на технологичното хале е 3000 кв.м, а капацитетът за преработка на фосфатна скала е от 0.5 до 1 тон на час. В центъра работят 38 служители, от които 25 са инженери.
Новатор
Ecophos е създадена през 1996 г. и е водещ доставчик на иновативни технологии за индустриално производството на фосфати. Белгийската група има над 20 патента за технологии за безотпадно производство на фосфати за животинското хранене, торове и фосфорна киселина, които позволяват да се използват ресурси с ниско съдържание. Това прави решенията на компанията ефективни от икономическа и екологична гледна точка. Към момента Ecophos има изпълнени проекта на три континента, а технологиите й се използват от едни от най-големите производители на фосфати в света като "Еурокем" в Русия, LLNP в Намибия, Indorama в Индия и др. Освен развойна дейност белгийската група има и производство на фосфати за животинско хранене (дивизията Aliphos).
Два бизнеса в България
За изпълнението на проекта си за иновационен център в Девня през 2013 г. белгийската група създаде местното дружество "Технофос", което е 100% нейна собственост. Българската компания е регистрирана с предмет изследователска и развойна дейност и 4.9 млн. лв. капитал. Като част от развойната дивизия на групата "Технофос" отговаря за валидиране и доразвиване на технологиите в мини и индустриални условия.
Освен "Технофос" Ecophos има и производствено предприятие в града - "Алифос България" (преди "Декафос"), което е разположено на площадката на "Агрополихим", но на собствен парцел на компанията. Фабриката, която съществува от 2002 г., е една от двете производствени бази на белгийската група. Другата се намира в Холандия.
Предприятието в Девня произвежда различни видове фосфати, които се използват във фуражната индустрия. За 2015 г. приходите от продажби на "Алифос България" са 16.5 млн. лв.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай