Сряда, 5 Февруари 2025

Спряганият за кандидат-президент на БСП командир на ВВС подаде оставка

Спряганият за кандидат-президент на БСП командир на ВВС подаде оставка
Публикация   02 Авг, 2016   /     akcent.bg   /     244

  Командирът на бойната авиация ген Румен Радев отново подаде оставка, само часове след като името му се завъртя за кандидат-президент на БСП. Радев иска да се пенсионира с формален мотив подготвяната съвместна охрана на българското въздушно пространство, потвърдиха от Военно-въздушните сили.

  В понеделник Весела Лечева от Изпълнителното бюро на левицата лансира кандидатурата му за президент, като според неофициална информация тя се ползва и с подкрепата на АБВ. Радев е сред първите десет имена, номинирани от местните структури на БСП за кандидат-президент.

  "Радев е една от най-обсъжданите и консенсусни номинации", коментираха от ръководството на левицата.

  Най-сериозните му конкуренти за кандидат-президентското място са националният омбудсман Мая Манолова и евродепутатът Илияна Йотова.

"БСП трябва да води процеса за подбор на кандидат-президентска двойка, при евентуална коалиция с АБВ, но една от разглежданите номинации е близка до партията на Първанов – ген. Румен Радев", коментира Весела Лечева пред БНР.

   Самата тя отрече да се кандидатира за президент или вицепрезидент, каквито информации се появиха в медиите.

  Не желая моето име да се включва в тези избори. Не съм очаквала спекулациите с моето име, те бяха изненада, каза Лечева.

  "След допитването, което посочи, че трябва да се търси широка кандидатура, сега следва втори кръг преговори с нашите партньори. Партньорите също бяха посочени от нашето допитване – АБВ и "Движение 21“. Няма съмнение, че БСП е водеща сила в лявото пространство", подчерта още тя.

  Весела Лечева заяви, че лидерът на АБВ Георги Първанов и заместникът му Ивайло Калфин не са добре подкрепени в БСП и е по-добре АБВ да излезе с други имена.

  "Ние ще търсим кандидатура, която не е фигурант, както беше предишният президент. Това трябва да е кандидатура, която да е функция на изпълнителната власт. Ситуацията коренно се промени и има нужда от президент - балансьор и дипломат. Генерал Румен Радев е от възможните кандидатури", каза Весела Лечева.

        Радев и оставките 

  Генерал Румен Радев е командир на Военно-въздушните сили и засега не е афиширал открито политически амбиции, но пък се е опитвал да прави политика на поста, който заема. Миналата година ген. Радев демонстративно подаде оставка заради тежката ситуация в бойната авиация, точно в момента, когато правителството и управляващото мнозинство се опитваха да финализират договореностите с Полша за ремонт на старите руски МиГ-ове, използвани от българските ВВС.

  Акцията на ген. Радев съвпадна с усилията на БСП и АБВ да блокират споразумението с Полша, което означаваше или България да остане на практика без военни самолети, или да бъде принудена да търси сделка с Русия. Оставката на ген. Радев бе предотвратена след среща с премиера Бойко Борисов.

  Сега той е отказал да одобри стартирането на процедурата за съвместна охрана на въздушното ни пространство, срещу която има принципно несъгласие. 

  През февруари парламентът прие окончателно възможността България да пази въздушното си пространство съвместно с други държави членки на НАТО въпреки съпротивата на част от опозицията и ръководството на бойната авиация.
 
  Съвместната охрана се налага заради тежкото състояние на българската бойна авиация, която разчита само на старите съветски машини МиГ 29.
 
   Министерството на отбраната от месеци води преговори със страни от НАТО за включването им в охраната на българското въздушно пространство, като според неофициална информация вече е уведомило НАТО за плановете си въпреки несъгласието на Радев.
 
Toй се ползва с голяма популярност в средите на военните и пенсионерите от системата.
 
Сега името на ген. Радев, който е одобряван и от БСП, и от АБВ, се появи в медийни публикации, заедно с това на Весела Лечева, като кандидат-президентска двойка на левицата.
 
  Според Закона за отбраната и въоръжените сили военнослужещите нямат право да членуват в политически партии или да извършват агитационна дейност в полза или вреда на политически партии и кандидати за изборни длъжности.
 
   Според Изборния кодекс военнослужещите могат да се кандидатират за президент, вицепрезидент, народен представител, евродепутат, общински съветник или кмет, но като независими кандидати, а не от името на партии и коалиции.
 
    Кандидатите 
 
   Преди това изплува друга евентуална съвместна кандидатура на двете партии – тази на бившия председател на парламента проф. Огнян Герджиков, който е член на Националния съвет на партия НДСВ. Герджиков бе номиниран от структури на БСП и според източници от партията това е станало по препоръка на "Позитано"20, тъй като кандидатурата му всъщност е предложена от Първанов и, ако бъде излъчен за общ кандидат, ще изглежда, че е издигнат от социалистите.

Царският политик се оказа дялан камък и за евентуално обединение в дясно, след като бе номиниран и за кандидат-президент на Реформаторския блок от бившия царист и настоящ депутат от Блока Борислав Великов. 

  Първоначалната идея на БСП бе кандидат-президентската двойка да бъде представена на традиционни събор на Бузлуджа, но преговорите с АБВ и Движение 21 се проточиха. Последната обявена дата, на която левицата трябва публично да представи кандидатите си, е 14 август. Пет дни по-рано - на 9-и август, се очаква да стане ясно ще има ли предизборна коалиция между БСП и партията на Първанов. 

  От "Позитано" 20 твърдят, че въпреки преговорите с Татяна Дончева, е малко вероятно да се стигне до обща кандидатура с нейната формация.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha