С най-мащабния военен парад от години днес в София ще бъде отбелязан Денят на Храбростта и празник на Българската армия 6 май. Официалната церемония започва в 9 часа с водосветът на бойните знамена и Знамената-светини пред паметника на Незнайния воин.
В десет часа е началото на военният парад на площад "Княз Александър I" в София, в който ще участват 1320 военнослужещи, 35 верижни и колесни машини на Сухопътните войски, зенитно-ракетни войски и служба "Военна полиция", както и 12 самолета и вертолета от състава на Военновъздушните и Военноморските сили. "Парадът ще е едно представяне на армията пред обществото. Стремежът ни е бил да има разнообразие, затова Сухопътни войски се представят с 18 типа техника, а военновъздушните сили с 10", коментира вчера пред БНТ началникът на отбраната генерал Константин Попов.
Командващ парада е командирът на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев. Под звуците на Гвардейския представителен духов оркестър на площад "Княз Александър I" ще преминат Знаменен взвод на Националната гвардейска част и представителните блокове на Военна академия "Г. С. Раковски", Националната гвардейска част с бойното знаме на частта, Националния военен университет "Васил Левски", Сухопътните войски, Военновъздушните сили , Военноморските сили, Съвместното командване на силите и служба "Военна полиция".
35 единици бойна техника от сухопътни войски и 12 от ВВС
На жълтите павета ще могат да се видят танк Т-72, 122-милиметрова самоходна гаубица "2С-1"- "Гвоздика", бойни машини на пехотата, бронетранспортьори, зенитно-ракетни комплекса "ОСА" АК, 152-мм оръдие гаубица Д-20, реактивна система за залпов огън БМ-21 "Град", тактически ракетен комплекс "Точка", пускови установки от зенитно-ракетни комплекси С-300 и С-125. и др. За първи път пред широката публика ще бъде показан бронираните колесни машини "Commando select".
Над площада, в различни формации, ще преминат вертолети Ми-17, "Кугар", "Бел-206", военно-транспортни самолети "Спартан" и Ан-30, учебните самолети "Пилатус" и L-39ZА, както и бойните самолети МиГ-29 и СУ-25. За първи път над София ще прелети и вертолет "Пантер" от Военноморските сили.
При изпълнението на Националния химн по време на парада ще бъдат произведени 20 артилерийски салюта. В 12.00 ч. пред сградата на Администрацията на президента на Република България ще бъде извършена тържествена смяна на караула.
Парадът ще бъде излъчен директно от БНТ. Предпочелите да проследят шествието дистанционно ще имат и възможността да го видят от гледната точка на пилотите на вертолетите, участващи в него. Това става възможно благодарение на реализирания за първи път в България стрийминг в реално време от въздуха. Излъчването е планирано да започне точно в 10.00 часа днес на създаден за целта сайт.
Два МиГ-29 ще поздравят Пловдив
Освен в София Денят на Храбростта и празника на Българската армия ще бъде отбелязан и в градовете Варна, Бургас, Хасково, Плевен, Горна Оряховица, Чепеларе, Белене, Шумен , Ямбол. По повод 6 май в интервала между 11.00 и 11.20 ч. над центъра на Пловдив, на височина около 300 метра ще преминат два самолета МиГ-29, участвали в парада в София.
Светецът
Покровител на войската е християнският Великомъченик Св. Георги Победоносец, честван днес от православната църква. Светията е живял в малоазийската провинция Кападокия по времето на римския император Диоклетиан (284-305 г.). Съвсем млад постъпва във войската и проявява завидни военни способности.
На 20-годишна възраст получава чин на военен трибун. Заради привързаността си към Христовата вяра Георги е бил хвърлен в тъмница, подложен на изтезания и обезглавен през 288 година. Според житието светецът поразил с копието си змей, който опустошавал околността.
В народния календар Св. Георги е схващан и като повелител на плодородието и покровител на овчарите и стадата. Затова традицията поверява на този ден на трапезата да има агнешко месо. Празникът включва и гергьовденското люлеене - на вече разлистено дърво се връзват люлки като се вярва, че по тях силата на растенията се пренася върху люлеещите се моми или ергени.
На днешния ден празнуват около 200 хиляди българи, носещи имената Георги, Гергана, Ганка, Ганя, Ганчо, Георгия, Глория и производните им.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай