"Психично болните не са виновни, че ние не сме организирали един последователен, а не кампаниен мониторинг", категоричен е Стойчев.
"Законодателят трябва да са произнесе до колко време могат да се ограничават правата на такива хора и как те трябва да бъдат контролирани. При тези хора има рани признаци. Затова в училищата сега трябва да влязат и психолози, и криминолози, и други специалисти, за да видим докъде е заразено нашето общество с тези проблеми", уточни експертът.
Друг проблем е, че има много малко места за настаняване на психично болните в лечебните заведения, смята той.
По отношение на засилващата се употреба на наркотични вещества от младежи, Стойчев подчерта, че полицията не може сама да се справи с проблема, трябва да ѝ помогне гражданското общество – родителите, учителите. "Трябва да се следват и изготвените през годините стратегии за справяне с този проблем", допълни бившият директор на ЦСБОП.
Относно проблема с вейповете и подрастващите той заяви, че МВР се натоварва със свръхочаквания.
Дистрибуторите по квартали са разпознаваеми, дори от полицията, но всички трябва да се ангажират с проблема. Международните доклади, включително и на ООН показват, че много пада възрастта, до ранната детска възраст.
В целия свят са около 300 млн. потребителите на наркотични субстанции. Но тази зависимост води до психични проблеми и заоблявания, компенсаторни механизми, често пъти граничещи с потребността да извърши престъпление, за да си достави това, което е необходимо.
„В училищата, освен педагози, трябва да влязат и психолози, и социолози, и конфликтолози, и криминолози. Незаслужено ние игнорираме тези научни дисциплини като възможност да участват в дискусиите и в проучванията докъде е заразено нашето общество“, коментира Тихомир Стойчев.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай