Сряда, 1 Януари 2025

"Био фарминг", "Бритос" и "Орион 2002" са най-динамичните български компании

Публикация   09 Ноемв, 2013   /     capital   /     190

Това показа класацията "Гепард" на "Капитал Daily" за 2012 г.

Земеделската компания "Био фарминг" е най-динамично развиващата се компания сред малките и средните предприятия в България. Веднага след нея се нареждат производителят на бира "Бритос" и търговската "Орион 2002". Това показа класацията "Гепард" на в. "Капитал Daily", която беше официално представена днес в София. Досега класацията за най-динамично развиващите се малки и средни компании беше представена пред бизнеса в Стара Загора и Бургас, където наградите си получиха и местните лидери в подреждането.

  В София освен награждаването, компаниите се запознаха и с различните възможности за финансиране и разширяване на дейността си, представени от експерти по лизинг, управление на европейски фондове, финансови анализатори и специалисти по корпоративен мениджмънт.

 
Критериите

  Основният показател за класацията "Гепард" е ръстът на приходите, постигнат от дружествата през миналата година. За да попадне в надпреварата една компания, трябва да има от 10 до 249 служители, да е имала увеличение на приходите поне в последните две години, да е регистрирана преди 2009 г. и собствеността й да е частна. Освен това според резултатите си за 2012 г. участниците трябва да влизат в официалните рамки за малки и средни предприятия, заложени по закон. Те изискват приходи от 3.9 млн. – 97.5 млн. лв. и/или активи от 3.9 млн. лв. до 84 млн. лв. От класацията са изключени финансови, здравни и холдингови дружества. Тази година нямаше изискване компаниите да са на печалба, защото от екипа на "Гепард" преценихме, че в условията на криза това е доста трудно и може да е силно ограничаващ показател.

 
Регионални различия

  Най-голяма част от фирмите, наградени за динамичност, се намират в София и района около столицата – над една трета. Значителен брой компании има от Пловдив, а морските области Бургас и Варна дадоха по 70 дружества в общата класация, която включва малко под 1300 фирми. Според "Гепард" най-малко на брой динамично развиващи се компании има в регионите на Видин, Кърджали и Кюстендил.

  По време на конференцията главният икономист на Института за пазарна икономика Десислава Николова представи второто поред регионално изследване за бизнес средата в България. То потвърди резултатите от "Гепард", като показа значително изоставане на Северна България за сметка на южните области на страната. В много градове се увеличава и усещането за корпуция, а електронните услуги, предоставяни от местните власти, все още са слабо застъпени, стана ясно от проучването.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha