Два варианта за приватизация на бившата Трета поликлиника ще обсъждат съветниците на предстоящата сесия в четвъртък.
Да се извърши реално разделяне на сградата на между Общината и общинското ДКЦ като се обособят два самостоятелни дяла и тогава да се обяви процедура по приватизация на 100% диагностичния здравен център, предвижда вторият.
Това би позволило отделните кабинети от общинската част на сградата, в които работят 30 лекари, да могат също да ги закупят.
МБАЛ „Медика Русе“ ООД е заявило желание пред общината за закупуване на цялата сграда. При процедурата за приватизация по тази схема да се гарантира оставането на досегашните общински наематели и запазването предмета на тяхната дейност.
Не разбирам защо се говорят неща, които на предстоящата сесия нито ще се решат, нито пък могат да покажат същината на проблема, коментира д-р Кирил Панайотов разразилите се напоследък в медиите дебати.
Всички трябва да са наясно с едно нещо- ако приватизацията се извърши по Закона за общинската собственост, то това предполага търг. Търг, на който се явява всеки един с пари и никой не може да го задължи да продължи дейността, извършвана до този момент. А това означава, че и лекарите, които искат да си запазят кабинетите, нямат такава сигурност, още повече и да са същите кабинети. А този процес ще продължи значително по-дълго във времето и няма да донесе на Общината очакваните пари от продажбата поради юридически причини.
Ако приватизацията се проведе по Закона за лечебните заведения, то тогава общината може да гарантира, че и след приватизацията ще бъде запазена дейността. Както и работата на лекарите.
Колкото до това дали ще е "Медика" или не, и това не е сигурно, защото на конкурса може да се явят и други кандидати.
Колкото до правото пациентите да ползват здравна услуга извън МБАЛ, това е тяхно решение и предпочитание. Ние не вземаме насила кадри на болницата. Дори се привличат лекари от други области, обясни д-р Кирил Панайотов. Нормално е лекарите от "Хипократ" да се притесняват за бъдещето на своята дейност, въпреки че са проведени 3 срещи, на които са изложени всички онези проблеми, които ги интересуват. Но трябва да се мисли и за лекарите, които работят в ДКЦ 2, които също се грижат за здравето на пациентите на града.
Със сигурност поликлиниката е нямало да изглежда както сега, ако навремето собствеността и не е била незнайно защо разделена. Още повече, че е ясно колко би струвал един нов проект за разделянето и /старият вече е изтекъл/, както и дейностите по по едно такова разделяне, коментира д-р Панайотов.
Ето и част от дейността на МБАЛ за 2012 г.
През 2012г. е осъществено преместването на всички отделения на Акушеро–гинекологичния комплекс в нова, съвременно оборудвана сграда, предоставяща изключително модерно оборудване и обзавеждане. Сградата е номинирана в конкурса за Сграда на годината в системата на здравеопазването през 2012г.
В лечебното заведение през 2012г. стартира изпълнението на проект “Европейско качество на здравеопазването чрез реконструкция и енергийна ефективност в „МБАЛ–Русе” АД по схема за безвъзмездна финансова помощ «Подкрепа за реконструкция, обновяване и оборудване на държавни лечебни и здравни заведения в градските агломерации по Оперативна програма «Регионално развитие» 2007-2013г. Проектът е на обща стойност 8 606 615 лева и се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България.
Предмет на проекта е:
Ø Изпълнение на мерки за енергийна ефективност;
Ø Изграждане на Централна стерилизационна база;
Ø Изграждане на две нови асансьорни съоръжения;
Ø Закупуване, доставка и монтиране на високоспециализирана медицинска аппаратура.
Болницата ще разполага с нови:
• Магнитно-резонансен томограф от най-висок клас;
• 64-срезов многодетекторен компютърен томограф /скенер/;
• Дигитален мамограф за ранна и прецизна диагностика на туморни процеси на млечната жлеза;
• Дигитални ехографски системи;
• Ендоскопска апаратура - видеоколоноскопи, видеогастроскопи;
• Дигитална ендоскопска видеосистема за автофлуоресцентни изследвания на белите дробове.
• Цифрова система за разпространение, съхранение и предоставяне на всички осъществявани образни, ултразвукови и лабораторни изследвания (PACS);
• Цялостно оборудване на новоизградената централна стерилизационна база;
Осигуряването на модерна болнична среда и съвременно медицинско оборудване ще повиши качеството и капацитета на предлаганите медицински услуги, в т.ч. за хората в неравностойно положение. С изпълнението на проекта през 2013г. „МБАЛ–Русе” АД става високотехнологична болница с междуобластен статут, предоставяща квалифицирана и специализирана здравна помощ във всички направления на съвременната медицина, което заедно със стремежа за балансиране на взаимоотношенията между пациенти и медицински персонал в обстановка на задълбочаващ се недостиг на лекари и медицински сестри, ще я утвърди като водещ лечебен център в област Русе и Северен Централен район.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай