Петък, 19 Април 2024

Лионел Меси изведе Аржентина до финала на Мондиал 2022 в Катар

Публикация   06:43     14 Дек, 2022 /     akcent.bg   /     523

Аржентина стигна до финала на световното първенство по футбол в Катар, след като победи Хърватия с 3:0 и ще спори за трофея в неделя с победителя от мача между Франция и Мароко.

Над всички тази вечер беше вездесъщият Лионел Меси. Лидерът на Аржентина, за когото това е пето участие на световно първенство, вкара първото попадение в мача срещу финалистите от Мондиал 2018 в 34-ата минута от дузпа, а след това на два пъти се разписа Хулиен Алварес, като за второто му попадение асистенцията беше на 35-годишния ас на Пари Сен Жермен и легенда на Барселона.

Звездата на “албиселесте” е лидер в голмайсторската листа на първенството в Катар, като заедно с Килиан Мбапе имат по 5 попадения, а освен това дели лидерската позиция в класацията за най-много асистенции. Меси е дал и три завършващи паса, колкото имат и Антоан Гризман, Бруно Фернандеш и Хари Кейн.

Двата отбора започнаха предпазливо срещата. В 17-ата минута Деян Ловрен засече центриране от корнер, но ударът бе неточен.

В 25-ата минута Аржентина отговори с шут извън наказателното поле на Енцо Фернандес, който бе париран от Доминик Ливакович.

В 34-ата минута Аржентина получи право да изпълни дузпа, след като съдията Даниеле Орсато от Италия видя нарушение на Ливакович срещу Хулиан Алварес. Лионел Меси изпълни наказателния удар и с мощен удар под гредата даде аванс на своя тим.

В 39-ата минута аржентинците удвоиха своята преднина. След бърза контраатака топката стигна до Хулиан Алварес, който с помощта на два рикошета остана сам срещу Ливакович и с лекота го преодоля за 2:0.

В края на полувремето Алексис Мак Алистър бе оставен сам в наказателното поле, но изстрелът му с глава бе спасен от Ливакович.

След подновяването на играта аржентинците продължиха да бъдат по-активни. Паредес и Меси направиха пропуски и резултатът остана непроменен.

Хърватия опита плахи опити чрез Ловрен и Перишич да се върне в мача, но без успех.

Аржентина реши всичко с трети гол в 69-ата минута. Меси направи отличен пробив отдясно и даде пас в наказателното поле към Хулиан Алварес, който от непосредствена близост прати топката в мрежата.
В 83-ата минута Макалистър бе оставен непокрит, а ударът му профуча встрани от вратата на Ливакович.

"Всичко, което постигнахме, го заслужихме. Това, което правим, е невероятно. Наслада е Аржентина отново да е на финал на световно първенство. Тази група играчи, освен че е силна, е и много интелигентна. Те знаят кога да трябва да държат топката, кога трябва да подадат, как да подхождат", коментира Меси след победата. Аржентина не е печелила световната титла от Мексико 1986, като преди това триумфира и през 1978-а. Аржентинците са играли шест пъти на финал (1930, 1978, 1986, 1990, 2014 и 2022), колкото имат и Италия и Бразилия. Германия е рекордьор в това отношение с 8 финала.

Витрина на мача

Аржентина - Хърватия - 3:0 (2:0)

голмайстори: 1:0 Лионел Меси 34-дузпа, 2:0 Хулиан Алварес 39, 3:0 Хулиан Алварес 69