Следващият финансов министър ще може да разправя, че няма пари в хазната, както правеше преди години Бойко Борисов. Това заяви в студиото на БиТиВи бившият социален министър Ивайло Калфин, който очаква безогледно харчене, включително и тази година. "Ще кажат после - се оправяйте, това никой до този момент не си го е позволявал", възмутен е Калфин. Той е притеснен и от това как ще завърши бюджета тази година, при положение, че се предвижда 5 млрд.лв. дефицит. Това означава, че в следващите месеци ще се излеят някакви огромни пари неясно къде, заяви Калфин и постави акцент върху това, че харченето е безцелно и без ефективност.

   Той посочи, че в Европа първите месеци на пандемията са се изливали големи пари на калпак, доколкото у нас това не се е случило. Сега обаче въпреки че харченето продължава, то е целенасочено и с аргументация - отново различно в Европа и у нас. Като пример той посочи държавната помощ за автоиндустрията в Германия, която ще съживи редица други бизнеси около себе си.

     Парите ги има, не е проблем, че се харчат, проблемът е за какво ще се харчат, въпросът е в капацитета на харчене, подчерта Калфин.

50-те лв. месечно за пенсионерите е очевиден подкуп на гласоподаватели, заяви Ивайло Калфин. Ако аргументацията е, че това е сумата, която средно пенсионерите дават за лекарства, защо просто те да не плащат за лекарства, а тези суми да се поемат изцяло от Здравната каса и лекарствата да станат безплатни. Едновременно с това се разбърква пенсионната система. 

   Работата на държавата е да предоставя социални услуги, а не да раздава пари и да обяснява по три пъти месечно как са дадени, посочи още Калфин.

   Тези средства се дават неправилно, несправедливо и без ефект. Надявам се хората да не бъдат подкупени. Според Калфин правителството се опитва да създаде "стокхолмски синдром" у гражданите с изливането на калпак, така че да внуши, че ако на власт дойдат други, няма да има такива пари. Ивайло Калфин се надява българите да не се поддадат.