Петък, 26 Април 2024

Правителството дава 19 млн. лв. за земеделски производители

Правителството дава 19 млн. лв. за земеделски производители
Публикация   06:32     05 Авг, 2020 /     akcent.bg   /     731

Помощта от Министерския съвет се отпуска като de minimis за покриване на загуби заради сушата и на допълнителни разходи във връзка с пандемията от COVID-19

   Правителството ще подпомогне с близо 19 милиона лева производителите на плодове, зеленчуци, маслодайна роза и с винени лозя. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на среща с представителите на браншовите организации от сектор „Плодове и зеленчуци”, в която участва също министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева.

   Помощта от Министерския съвет се отпуска като de minimis за покриване на загуби заради сушата и на допълнителни разходи във връзка с пандемията от COVID-19. Потенциалните бенефициенти са близо 25 000, съобщиха от правителствената пресслужба.

   „Виждате пандемията в цяла Европа какво прави. Следващите месеци ще бъдат критични за света, не само за България. Важно е сега по най-бързия начин да подпомагаме секторите, които могат да загинат”, изтъкна министър-председателят Бойко Борисов. Той добави, че ще се търсят допълнителни възможности за кредитиране на стопаните от сектора, пострадали от пандемията от COVID-19, при изключително благоприятни условия през Българската банка за развитие.

   Министър Танева информира премиера Борисов и представителите на бранша, че в средата на месец август ще бъде отворен и приемът по извънредната мярка COVID-19 от Програмата за развитие на селските райони. По нея ще могат да кандидатстват всички земеделски стопани. Стойността на подпомагането ще е в размер на 106 милиона лева.

   В хода на срещата беше обсъдено прилагането на мярката 60 на 40, за да се подпомогне постоянната заетост на работниците в бранша. А от Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните благодариха на министър-председателя Борисов за подсигуряването с вода за напояване от язовир Ястребино за нуждите на малинопроизводителите, засегнати от сушата.

   Премиерът отбеляза, че правителството продължава да работи усилено за справянето с последиците от коронавируса в името на запазването на здравето, живота и поминъка на българите.

   „Приключваме темата за подпомагането на земеделието, което също пострада от COVID-19. За нас най-важно в началото на март беше да подсигурим производството и успяхме”. Това каза на пресконференция министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева. Тя уточни, че бюджетът на мярката е 106 321 млн. лв.

   „По мярка COVID, направление COVID 1 и 2 – преди 16 октомври. Това е датата, на която започват плащанията на земеделските стопани на обичайни и познати за тях всяка година мерки за подкрепа”, посочи Танева. По думите ѝ до 31 декември се планират плащания по тези мерки по график в общ размер на близо 1,7 млрд. лв.. „Това са обичайните плащания”.

   Министърът уточни,че парите от мярка COVID ще бъдат разпределени по направления: подмярка COVID- 1, подмярка COVID- 2 и подмярка COVID -3 за преработвателни предприятия.

   „Нашето предложение беше за 25 % национално съфинансиране, така че общият бюджет да е 120 млн. лв., но на финала на одобрената нотификация националното съфинансиране беше одобрено на 15 % или общият бюджет става 106.3 млн. лв.”, поясни министърът.

   Земеделският министър припомни, че България е първата страна, която има нотификация в тази посока и добави, че когато започнала кризата ведомството е предприело поредица от мерки по отношение на осигуряването на нормалната работа на земеделските производители.

   Танева припомни и, че по инициатива на България се е дало право на страните-членки да направят изменение на програмите си за развитие на селските райони и да подкрепят сектора за загубите от коронавируса.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha