Събота, 27 Април 2024

Станишев няма да оглави европарламента, социалистите предпочетоха италианец

Станишев няма да оглави европарламента, социалистите предпочетоха италианец
Публикация   08:52     03 Юли, 2019 /     akcent.bg   /     761

   Сергей Станишев не бе подкрепен като кандидат за председател на Европейския парламент от евродепутатите от собствената си група "Социалисти и демократи". Вместо него повечето от тях издигнаха за днешния вот в пленарната зала италианския си колега Давид Сасоли.

   Бившият български премиер и лидер на Партията на европейските социалисти (ПЕС) попадна в споразумението на 28-те лидери на страните от ЕС във вторник като тяхно предложение председателския пост на европарламента да бъде поделен между социалист и Европейската народна партия (ЕНП) в лицето на лидера на нейната парламентарна група Манфред Вебер.

   Идеята Вебер и Станишев да си поделят 5-годишния мандат на председател на Европейския парламент има само препоръчителна сила. Евродепутатите имат пълното право да изберат кои да са кандидатите на отделните групи и кой да оглави институцията им.

   Това бе част от сложните преговори, отнели 3 срещи на върха и довели до пакет с изненадващото одобряване за нов председател на Европейската комисия на германския министър на отбраната Урсула фон дер Лайен, на белгийския премиер в оставка Шарл Мишел за поста на Доналд Туск като председател на Европейския съвет и на управляващия директор на МВФ Кристин Лагард за бъдещ управител на Европейската централна банка, макар че французойката никога не е била банкер.

   Пакетното предложение веднага бе определено от лидерката на групата на "СиД" Ираче Гарсия Перес, като "дълбоко разочарование". В последвалото продължително среднощно заседание тя предложи на групата Давид-Мария Сасоли вместо Станишев. Италианецът е бивш телевизионен журналист, евродепутат от опозиционната в страната си Демократическа партия и един от досегашните зам.-председатели на Европейския парламент.

   За него са гласували 71 евродепутати - предимно от Италия, Испания, Румъния и Португалия. 39 техни колеги от Германия, Холандия и няколко източноевропейски държави са се обявили против, а 13 от групата "Социалисти и демократи" са се въздържали. Това изненада журналистите, които пътуваха след рекордно дългата среща на Европейския съвет в Брюксел към Страсбург и се появиха догадки, че германските социалдемократи може да подкрепят кандидата на Зелените Ска Келер.

   Заседанието в пленарната зала в Страсбург започва днес в 10 часа българско време. На него се очаква за председател да бъдат предложени още Манфред Вебер от ЕНП, Ян Захрадил от Европейски консерватори и реформисти и Сира Рего от блока на Европейската обединена левица.

   Според "Ройтерс" Сасоли има много сериозни шансове да наследи Антонио Таяни на председателското място, защото има подкрепа и от дясноцентристите от ЕНП. Освен това избирането му би било своеобразна компенсация за Италия, тъй като (най-вече заради управляващите в Рим популисти) тя не получи нито един от високите постове в ЕС. В момента трима италианци са сред лидерите на европейски институции - Антонио Таяни в парламента, Федерика Могерини е върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността и Маро Драги е управител на ЕЦБ.

            Най-фрагментираният Европарламент досега

     Резултатът от тазгодишните избори за Европейски парламент, в които дясноцентристките и лявоцентристките партии заедно загубиха приблизително 70 места, а Зелените, либералите и популистите постигнаха успехи, прави процеса по избор на председател на Европарламента много по-сложен. Официални лица очакват да се сформира широко проевропейско мнозинство, включващо консерватори, социалисти, либерали и Зелени, но нито една от тези групи няма достатъчно сила, за да прокара собствения си кандидат.

    За пръв път от 1979 г. , когато за първи път се провеждат избори за Европейски парламент, процентът на новите членове на ЕП е толкова висок (61%). По-висок е и процентът на жените членове на ЕП - 40%, в сравнение с 37% през 2014 г. Най-младият евродепутат е Кира Мари Петер-Хансен от Дания (21 г.), а най-възрастният - Силвио Берлускони от Италия (82 г.). Новият парламент е съставен от седем политически групи - една по-малко от предишния законодателен мандат.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още